Novi Dani
Svijet

Druga noć nemira u Gruziji zbog “Putinovog zakona” o stranim agentima! Policija koristi vodene topove (VIDEO)

Policija u gruzijskoj prijestolnici Tbilisiju upotrijebila je suzavac, vodene topove i šok granate kasno u srijedu kako bi prekinuli drugi dan protesta protiv zakona o “stranim agentima” za koji kritičari kažu da predstavlja kopiju “Putinovog zakona” iz 2012. godine i signalizira autoritarnu promjenu u društvu.

Stotine policajaca, od kojih su mnogi nosili štitove za nerede, okupile su se na ulicama oko zgrade parlamenta u pokušaju da rasteraju demonstrante. Za razliku od nasilnih sukoba u utorak navečer, večeras nije bilo znakova da su demonstranti bacali benzinske bombe ili kamenje na policajce, prenosi Reuters.

Oblaci suzavca su se nadvili niz centralnu aveniju Rustaveli u Tbilisiju, gdje se nalazi parlament, primoravši barem neke od hiljada demonstranata da se udalje.

Nekoliko desetina ljudi ranije je probilo metalnu barijeru podignutu na nekoj udaljenosti od parlamenta, ali nisu pokazivali znakove da pokušavaju da uđu u zgradu. Demonstranti su razbili najmanje jedan prozor.

Ministarstvo unutrašnjih poslova saopćilo je da je 77 osoba privedeno nakon protesta u utorak koji su počeli kada su poslanici odobrili prvo čitanje zakona, koji zahtijeva da se sve organizacije koje primaju više od 20 posto svojih sredstava iz inostranstva registruju kao “strani agenti” ili se suočavaju sa značajnim novčanim kaznama.

Vladajuća partija Gruzijski san kaže da je zakon napravljen po uzoru na američko zakonodavstvo iz 1930-ih. Kritičari, uključujući predsjednicu Salome Zourabichvili, kažu da to podsjeća na ruski zakon koji je Kremlj uvelike koristio za suzbijanje neslaganja i da bi mogao naštetiti šansama Gruzije za članstvo u Evropskoj uniji.

EU je prošle godine odbila pokušaje Tbilisija da postane kandidat za članstvo, rekavši da treba ubrzati promjene u oblastima kao što su vladavina prava, nezavisnost pravosuđa i sloboda medija.

RASKOL VLADAJUĆE STRANKE

Predsjednica Gruzije najavila je da neće potpisati ovakav zakon i podržala demonstracije. Ovo pitanje je produbilo jaz između članova vladajuće partije Gruzijski san, koji vodi vladu i ima parlamentarnu većinu, i predsjednice Zourabichvilija, proevropljanke koji se udaljio iz stranke otkako je izabrana uz njenu podršku 2018. godine.

Ona je podržala demonstrante, rekavši u utorak da su poslanici koji su glasali za nacrt prekršili ustav. Ona je takođe obećala da će staviti veto na zakon ako stigne do njenog stola, iako je parlament može nadjačati.

Kritičari kažu da je Gruzijski san previše blizak Rusiji i da je posljednjih godina odveo zemlju u represivnijem smjeru. Gruzijsko društvo je snažno antimoskovsko nakon godina sukoba oko statusa dva otcijepljena regiona koje podržava Rusija, a pamti se i rat 2008.

Predsjedavajući Gruzijskog sna Irakli Kobakhidze rekao je u srijedu da će zakon pomoći da se iskorijene oni koji rade protiv interesa zemlje i moćne Gruzijske pravoslavne crkve. On je kritizirao gruzijsku “radikalnu opoziciju” jer je podsticala demonstrante da počine “nasilje bez presedana” tokom skupova u utorak, prenose gruzijske novinske agencije.

Pročitajte još