Milo Đukanović, predsjednik Crne Gore, govorio je za Institut za mir Sjedinjenih Američkih Država (United States Institut of Peace).
Primarna tema razgovora sa predstavnicima te organizacije bilo je stanje bezbjednosti u Evropi, u svjetlu izraženog ruskog uticaja u brojnim zemljama kontinenta, a tokom ruske vojne agresije u Ukrajini. Đukanovića je najavila Lisa Grande, predsjednica Instituta za mir SAD, a u diskusiji je učestvovao i bivši američki državni sekretar za Evropu i Evroaziju dr Vest Mičel, koji je moderirao razgovor.
Domaćini su istakli da je Crna Gora u prethodnim mjesecima pokazala solidarnost sa Ukrajinom, za njen evroatlantski put, uz konkretnu vojnu podršku.
– Ova pitanja se tiču sadašnjosti i budućnosti evropskog regiona Zapadnog Balkana, ali i pitanja koja sežu mnogo dublje i tiču se bezbjednosti Evrope i evroatlantskog prostora u cjelini. Ruska agresija na Ukrajinu ima vrlo snažne refleksije na prostor Zapadnog Balkana. A ruski uticaj na naš prostor je počeo značajno ranije, još od 2014. kada je Rusija promijenila svoj kurs prema evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana. Rusija je pokušavala i pokušava da uticajem usmjeri zemlje Zapadnog Balkana ka drugačijoj budućnosti – rekao je Đukanović.
Kako je istakao, najdrastičniji uticaj Rusije na Balkanu desio se u našoj zemlji, tokom parlamentarnih izbora u našoj zemlji 2016. godine.
– Rusija je pokušala da u Crnoj Gori smijeni Vladu u državnom udaru, da zaustavi formalni pristup Crne Gore u NATO, a mi smo uspjeli da odgovorimo i odbijemo te pokušaje. Uspjeli smo da sprovedemo izbore, nekoliko mjeseci kasnije smo formalizovali članstvo u NATO. Niko od nas nije imao iluzije da će Rusija odustati, naprotiv. Vjerovali smo da će samo povećati svoje uticaje i proširiti repertoar metoda korišćenih u vođenju ,,hibridnog rata“, i to se i desilo. U godinama nakon 2016. do danas, imali smo povećanu rusku hibridnu agresiju, kako bi se narušile već usvojene vrijednosti na Zapadnom Balkanu – rekao je Đukanović.
Predsjednik je istakao da je situacija na Zapadnom Balkanu lošija nego prije sedam ili osam godina, što treba da nas sve zabrine.
– U svim razgovorima sa evropskim i NATO čelnicima, poručio sam da nema vakuuma u geopolitici. Ako EU i NATO nijesu prisutni na nekom prostoru, taj prostor penetriraće neka treća strana. U ovom slučaju to je bila Rusija i to je činila vrlo agresivno. Danas, nažalost, mogu reći da su reformski procesi na Zapadnom Balkanu mnogo sporiji, reformski napori mnogo manji. Ti napori koji bi vodili našu zemlju ka članstvu u Evropskoj uniji su izgubili zamah. Srećom, prije nekoliko godina smo ostvarili prvi cilj, članstvo u NATO, ali stagniramo na putu ka EU, sa ostalim zemljama – rekao je Đukanović.
Istakao je da na Zapadnom Balkanu imamo očiglednu repliku onog što Rusija želi da radi u svom regionu.
– Na Balkanu imamo pokušaj da se stvori ,,srpski svijet“, po modelu ,,ruskog svijeta“, teritorija koje Rusija želi da aneksira u svom regionu. Rusija pokušava da revidira istoriju zemalja svog regiona kako bi postigla dominaciju i uticaj koji je imao Sovjetski Savez svojevremeno. Isto Srbija pokušava da uradi u svom regionu. To su definitivno retrogradne politike, one koje ne žele da upravljaju svojim zemljama, već svojim nacijama. I to se onda svede na miješanje u politiku drugih zemalja, kao što vidimo u regionu, gdje Srbija pokušava da vlada i da se pita u Crnoj Gori, u Bosni i Hercegovini, na Kosovu, u Sjevernoj Makedoniji. Nažalost, ta politika još ne dobija adekvatan odgovor od naših partnera sa Zapada – poručio je predsjednik.
Kako je kazao, zapadni partneri su jasno prepoznali prijetnju Rusije u njenom komšiluku, ali propuštaju da vide da se na Zapadnom Balkanu pokušava ,,instalirati“ slična ili ista politika.
Poručio je da podržava ubrzan i posvećen put Ukrajine ka Ukrajinsku, uz temeljnu analizu ukrajinske potrebe za članstvom u NATO.
– Vjerujem da će ovi procesi biti i integralni dio nekog budućeg mirovnog sporazuma o Ukrajini – rekao je Đukanović.
U svjetlu aktuelnih predsjedničkih izbora i eventualnog ruskog uticaja na njih, kazao je da bi volio kada bi mogao potvrditi da se Rusija ne miješa, ali da je to samo iluzija.
– ,,Ruski svijet“ je isti kao ,,srpski svijet“, ruska politika je suštinski ista kao srpska u svom regionu, a tu velike uloge imauj pravoslavne crkve Srbije i Rusije. I srpska i ruska crkva danas su zanemarljivo vjerske organizacije, a apsolutno političke organizacije, obje. Žao mi je što sva moja upozorenja, od 2016. godine, nijesu imale adekvatniji odgovor na nekim zapadnim adresama. I tu se ne radi o rusofobiji. Nadam se da ćemo iz svih ovih problema i izazova izaći kao pobjednici i sačuvati dominantan evroatlanski put zemlej i regiona – dodao je predsjednik Crne Gore.