Predsjednički izbori u Francuskoj koji bi se trebali održati u aprilu 2022. godine, donijet će borbu između nekoliko kandidata koji će pokušati s trona skinuti aktuelnog predsjednika Emmanuela Macrona.
Nova izborna utrka zakazana za proljeće naredne godine, donijet će borbu između sedam kandidata, a njihove ideološke preferencije jasno pokazuju kako će na gubitku, ukoliko se određene stvari u međuvremenu ne promijene, prije svega biti francuska ljevica.
S druge strane političkog spektra, već odavno je poznato kako će se Emmanuelu Macronu suprotstaviti francuska desničarka Marine Le Pen koja je i prethodne predsjedničke izbore 2017. godine predstavljala najozbiljnijeg suparnika aktuelnom predsjedniku.
- Skrivao da je homoseksualac – Orbanov saradnik, desničar i homofob uhapšen na orgiji sa 20 muškaraca
Ipak, na desnom političkom spektru ovaj put pojavit će se i jedno novo ime. Iako se dugo o tome govorilo u medijima, zvanično je postalo prošle sedmice – francuski novinar Eric Zemmour ulazi u predsjedničku utrku.
U desetominutnom obraćanju na zvaničnom YouTube kanalu, Zemmour je svoju kandidaturu najavio na neobičan način imitirajući francuskog generala Charlesa de Gaullea 1940. godine kada je pozvao Francuze na borbu protiv nacizma.,
“Šetaš ulicama svog grada i ne prepoznaješ ih. Čekaš da pokupiš kćerku iz škole, čekaš u redovima i osjećaš da više nisi u zemlji koju si nekada poznavao. Borit ću se da se Francuzi ponovo osjećaju kao kod kuće”, rekao je Zemmour dok su u pozadini njegov govor pratile izrazito antimigrantski nastrojene scene.
Ekstremni desničar alžirskog porijekla
Uprkos desničaskim stavovima, Zemmour spada u onu kategoriju osoba koje jednostavno privlače veliku pažnju javnosti. Ipak, vjerovatno se sudbina nije poigrala tako ni sa jednim desničarski orijentiranim kandidatom kao što se poigrala sa Zemmourom.
Zemmour je rođen u Francuskoj, ali njegovi roditelji su u ovu državu stigli iz Alžira što jasno pokazuje kako i Zemmour ima migrantske korijene. Desničarske ideje koje njeguje, često podsjećaju na mučni period i ideologije koje su obilježile Drugi svjetski rat, što se također kosi i s njegovim jevrejskim porijeklom s obzirom da njegovi roditelji pripadaju berberskoj jevrejskoj zajednici.
Ipak, na početku karijere, za Zemmoura nije izgledalo sve tako mračno. Svoj rad započeo je kao novinar zainteresovan za politička dešavanja, a njegove retoričke sposobnosti vrlo brzo prepoznale su brojne medijske kuće uključujući i poznati list Le Figaro za koji je Zemmour radio duži vremenski period.
Istorijski revizionizam i kontroverzne ideje
Pored svog novinarskog angažmana koji je obilovao brojnim kontroverzama, političke ideje Erica Zemmoura znatno se više mogu iščitati iz njegovih književnih djela. Iza sebe, Zemmour za sada ima 15 napisanih knjiga koje analiziraju brojne teme iz francuske prošlosti, ali i sadašnjosti.
Između ostalog, Zemmour je kroz svoje knjige obrađivao teme koje se mogu okarakterisati kao izrazito antimigrantske, antiislamske, antifeminističke.
Knjiga pod nazivom “Francusko samoubistvo”, između ostalog pojašnjava kako su migracije ubile kulturni identitet Francuske, a vjerovatno najveća kontroverza ovog djela jeste Zemmourov pogled na dešavanja u Drugom svjetskom ratu.
Kroz objašnjavanje francuske politike u ovom periodu, Zemmour pojašnjava kako francuska Višijevska vlada nije baš toliki krivac za deportacije Jevreja u nacističke logore, te je svoje tvrdnje potkrijepio gotovo pa apsurdnim argumentima kako je tokom Drugog svjetskog rata iz Francuske deportovano 40 posto Jevreja nefrancuskog porijekla, a samo 10 posto onih koji su rođeni Francuzi.
Također, Zemmour naglašava kako su ostali francuski Jevreji spašeni “genijalnim idejama” šefa vlade Phillippea Petaina što su mnogi ocijenili kao teorije koje nemaju nikakvog dodira sa realnošću.
Klix.ba