Članovi Evropskog parlamenta prikupili su dovoljan broj potpisa za peticiju kojom se traži poništavanje prava Mađarskoj i Viktoru Orbanu da glasaju o odlukama Evropske unije. Ova peticija dolazi kako se približava odluka o dugoročnboj vojnoj pomoći za Ukrajinu.
Informacije o prikupljenim potpisima objavio je zastupnik Petri Sarvamaa koji je rekao kako su ovim činom korak bliže udaljavanju Orbana od glasanja.
“Sakupio sam 120 imena iz nekoliko država članica i zastupničkih grupa. Hvala svima koji su podržali ovu historijsku peticiju. Trebala bi se potvrditi podrška ideji peticije na plenarnoj sjednici što je prije moguće. To bi moglo biti već naredne sedmice, budući da će Evropski parlament tada glasati o rezoluciji o Mađarskoj. O sadržaju rezolucije se pregovara”, rekao je zastupnik.
Inače, u peticiji se poziva predsjednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola da poduzme korake prema Članu 7. Ugovora o Evropskoj uniji u odnosu na Mađarsku.
“Započinjanje procesa prema Članu 7. označava prvi korak za utvrđivanje psotojanja ozbiljnog i upornog kršenja vrijednosti EU. Nakon potvrde takvog kršenja, omogućava državama članicama da pređu na drugi korak ka Članu 7. Ugovora što potencijalno može rezultirati suspenzijom određenih glasačkih prava Mađarske”, navodi se.
Europarlamentarci su naglasili kako je ovaj korak neophodan da bi se zaštitile vrijednosti Evropske unije.
“Mađarska je više puta kritikovana zbog svoje erozije vladavine prava, a posebno nakon akcija Mađarske da poremeti donošenje odluka država članica na decembarskom samitu. Naš glavni zadatak je da zaštitimo evropski način života i demokratiju. Pokretanjem postupka prema Članu 7. Ugovora o Evropskoj uniji, poslali bismo jasnu poruku Mađarskoj da su njeni postupci neprihvatljivi” poručili su zastupnici u Evropskom parlamentu.
Kako izgleda postupak
Član 7. Ugovora o Europskoj uniji (EU) predstavlja mehanizam kojim se štite temeljne vrijednosti Unije i pravna poretka EU-a. Postupak iz članka 7. može biti pokrenut protiv države članice koja ozbiljno krši te vrijednosti.
Postupak iz članka 7. sastoji se od dvije faze:
- Preventivna faza (članak 7.(1)): Ako Europski parlament, Komisija ili Vijeće smatraju da postoji opasnost od ozbiljnog kršenja temeljnih vrijednosti od strane neke države članice, mogu predložiti Vijeću da ocijeni postojanje opasnosti. Odluka se donosi kvalificiranom većinom, a prva faza ne uključuje automatsko uskraćivanje prava glasa.
- Kaznena faza (članak 7.(2) i (3)): Ako se ustanovi ozbiljno kršenje, Vijeće može odlučiti o određenim mjerama, uključujući uskraćivanje prava glasa u Vijeću Europske unije. Ova odluka zahtijeva jednoglasnost svih ostalih država članica, osim zemlje kojoj se prava uskraćuju.
Važno je napomenuti da uskraćivanje prava glasa nije automatsko i zahtijeva jednoglasnost ostalih članica. Osim toga, odluka o uskraćivanju prava glasa u Vijeću ne utječe na druge institucije poput Europskog parlamenta.
Odluke iz članka 7. su ozbiljne i predstavljaju sredstvo EU-a za očuvanje temeljnih vrijednosti i vladavine prava unutar Unije. Procedura iz članka 7. dosad nije bila primijenjena do kraja, ali je predstavljala važan mehanizam zaštite pravnog poretka EU-a.