Novi Dani
Svijet

EU odobrila uvođenje carina SAD-u, samo Mađarska glasala protiv

Europska unija je odobrila uvođenje protumjera u obliku carina na američke proizvode u vrijednosti od oko 22 milijarde eura, uključujući soju, motocikle i sok od naranče. Za ovu odluku glasalo je 27 članica, što znači da je jedina zemlja koja se suprotstavila bila Mađarska, izvijestila je Europska komisija.

„EU smatra da su američke carine neopravdane i štetne, te nanose gospodarsku štetu obje strane, kao i globalnom gospodarstvu. EU je jasno poručila da preferira pregovore sa Sjedinjenim Američkim Državama koji bi rezultirali uravnoteženim i obostrano korisnim rješenjima“, stoji u priopćenju Europske komisije.

Ove protumjere EU uvodi kao odgovor na carine koje je američki predsjednik Donald Trump nametnuo na europski čelik i aluminij. EU će svoje mjere primjenjivati u tri faze: prva faza stupa na snagu idući tjedan, druga sredinom svibnja, a treća krajem godine, u prosincu.

Mađarska jedina protiv Prema informacijama od četiri diplomata koji su bili upućeni u glasanje, jedina članica koja se protivila paketu bila je Mađarska, dok je preostalih 26 država glasalo za.

„Daljnja eskalacija nije rješenje. Takve mjere dodatno bi naštetile europskom gospodarstvu i građanima kroz poskupljenja. Jedini izlaz su pregovori, a ne protumjere“, izjavio je mađarski ministar vanjskih poslova i trgovine Péter Szijjártó na mreži X.

Kako bi prijedlog bio odbijen, najmanje 14 članica moralo je glasati protiv, što se smatralo malo vjerojatnim, s obzirom na pokazanu jedinstvenost među državama u posljednjim tjednima.

Nove mjere protiv Trumpovih carina

Ove mjere trenutno ne odgovaraju na jednostranu odluku Donalda Trumpa o uvođenju 20-postotnih „recipročnih“ carina na sav izvoz iz EU, koje su stupile na snagu u ponoć, niti na njegove najnovije odluke o uvođenju 25 posto carina na automobile. Trump je također najavio da će uskoro uvesti carine na farmaceutske proizvode.

Europska komisija razmatra vlastite protumjere na ove poteze, a prema riječima glasnogovornika za trgovinu Olofa Gilla, mogle bi biti predstavljene već idući tjedan. „Bit će vrlo brzo. Očekujem da bi to moglo biti već sljedeći tjedan“, rekao je Gill u utorak.

Trump od EU traži smanjenje trgovinskog suficita s SAD-om, primjerice kupovinom velikih količina plina ili ublažavanjem sigurnosnih standarda za automobile.

Iako Europa zaista izvozi više robe u SAD nego što uvozi, Amerika ostvaruje suficit u sektoru usluga. Ukupna trgovinska razmjena dviju strana vrijedi oko 1,3 bilijuna eura, a stvarni disbalans iznosi oko 50 milijardi eura. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen ovog tjedna ponovno je predložila ukidanje svih industrijskih carina – kroz tzv. „nula za nula“ dogovor – koji bi vrijedilo obostrano.

Trump: Bit ćemo veći i bolji nego ikad prije

Američki predsjednik Donald Trump ponovno se javio na društvenoj mreži Truth Social. 

“BUDITE MIRNI! Sve će biti dobro. Sjedinjene Države će biti veće i bolje nego ikad prije”, napisao je. 

“OVO JE SJAJNO VRIJEME ZA KUPNJU”, dodao je u drugoj objavi. 

Američki ministar financija Europljanima: Približavanje Kini bilo poput prerezivanja vlastitog grkljana

Američki ministar financija Scott Bessent upozorava američke partnere da bi nastojanje za čvršćim savezništvom s Kinom imalo strašne posljedice.

Ovaj istup je uslijedio nakon što je španjolski ministar gospodarstva u ponedjeljak sugerirao da bi Peking mogao biti ključni strateški partner za njegovu zemlju i druge u Europi. Ali govoreći na summitu u Washingtonu, Bessent kaže da bi približavanje Kini bilo poput “prerezivanja vlastitog grkljana”.


Nezavisni mediji teško opstaju. Jednokratnom donacijom ili mjesečnom pretplatom možete nam pomoći da nastavimo kreirati tekstove koje čitate

Podrži nas

Pročitajte još

Leave a Comment