Foto:Twitter
Ivan Fjodorov, proukrajinski gradonačelnik Melitopolja, grada u južnoj regiji Zaporožje koji su osvojili Rusi, opisuje ovosedmični skup podrške nadolazećem „referendumu“ za pridruženje Rusiji kao izrežiran.
„Oni su doveli statiste iz drugih privremeno okupiranih područja u Melitopolj – 700 ljudi – jer nisu mogli čak ni toliko naći pristalica među lokalnim stanovnicima“, naveo je Fjodorov, koji je prebjegao iz grada nakon okupacije početkom marta, u objavi na Telegramu.
Skup u ponedjeljak uslijedio je nakon objave Jevgenija Balickog, čelnika Zaporožja koga je postavila Moskva, i njegovog dekreta o takozvanom referendumu.
On, međutim, nije detaljno naveo kada bi se on mogao održati niti druge detalje poput teksta listića.
Na twitteru su se pojavili snimci na kojem se može vidjeti atmosfera na skupu koji je održan u zatvorenom prostoru.
Posmatrači navode kako je razlog za to jednostavan: Moskva, navode, jedva može predvidjeti – a kamoli planirati – razvoj situacije u okupiranim dijelovima Ukrajine zbog haotične administracije.
„Imam osjećaj kako je stepen koordinacije i planiranja svih tih koraka propao čak i u odnosu na februar. Stvari su potpuno nefunkcionalne“, smatra Pavel Luzin, ruski analitičar iz vašingtonske Jamestown fondacije.
Treba podsjetiti da su u samom Melitopolju koji je Rusija zauzela u prvim danima rata izbile demonstrancije koje je vojska ugušila. Prije rata u gradu je živjelo 150.000 satanivnika.
Za razliku od samog Donbasa gdje su pro ruske stranke i na izborima 2019. godine imale podršku (dijelovi pod ukrajinskom kontrolom), u regijama Zaporožje i Herson koje sada drže ruske sange, pobijedila je stranka Sluga naroda Volodimira Zelenskog koja je pro evropske liberalne orjentacije.
Portal Meduza.io je 5. avgusta objavio kako je Kremlj proveo seriju anketa u Zaporožju i njegovom južnom susjedu Hersonu (koji je također osvojen početkom marta) i ustanovio kako bi tek 30 posto stanovnika glasalo za pridruženje Rusiji.
No, u dijelovima Zaporožja su na vlasti proruski lokalci koji sarađuju sa ruskim ruskim snagama i ušutkavaju svoje protivnike.
U dijelovima regije Zaporožje 2019. godine podrška pro ruskoj platformi bila je između 20-30 posto dok je u samom Melitopolju bila 30-40 posto.
Balicki je „referendum“ najavio nakon saopćenja ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog koji je u nedjelju naveo kako će Moskva izgubili „svako šansu“ za mirovne pregovore sa Kijevom ili Zapadom ako održi takva glasanja. Kremlj je brzo odgovorio kako nema ništa sa dekretom Balickog.
„Ove planove prave stanovnici ovih regija, ne održavamo mi referendume“, u ponedjeljak je kazao glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
No, njegove riječi podsjetile su na one predsjednika Vladimira Putina o „malim, zelenim ljudima“, odnosno desecima hiljada vojnika u neobilježenim uniformama koji su zauzeli državne zgrade i vojne baze na Krimu početkom 2014. godine.
Potom su oni osiguravali „referendum“ 27. marta 2014. o „ponovnom ujedinjenju“ crnomorskog poluotoka sa Rusijom koji nisu priznali ni Ukrajina ni Zapad.
„Riječ je o lokalnim jedinicama samoodbrane“, rekao je Putin marta 2014. godine, da bi mjesec dana kasnije priznao kako su „mali zeleni ljudi“ zaista ruski vojnici.
Tada je centralna ukrajinska Vlada u Kijevu bila nova i jedva je radila nakon višemjesečnih protesta u kojima je svrgnut proruski predsjednik Viktor Janukovič. Nekoliko sedmica kasnije, proruski vojnici– koje su bile naoružani i potpomognuti od strane ruskih oficira – istjerali su demoraliziranu i nespremnu ukrajinsku vojsku iz graničnih dijelova regija Luganjsk i Donjeck na istoku.
„Referendumi“ su održani u Luganjsku (27. april) i Donjecku (11. maja), no na „listićima“ je govoreno kako će regije biti „nezavisne“, a ne anektirane od strane Moskve.