Novi Dani
Sport

Filmska priča sa Svjetskog prvenstva – Sjeverna Koreja izbacila Italiju i stigla do četvrtfinala

Fudbalska reprezentacija Sjeverne Koreje bila je prava senzacija na Svjetskom prvenstvu u Engleskoj 1966. godine. Bilo je to vrijeme kada je Azija davala samo jednog predstavnika a reprezentativci Sjeverne Koreje plasirali se tako što su pobijedili Australiju.

Ipak na ostrvo su stigli kao potpuni autsajderi a igrali su u grupi sa favoritima Sovjetskim Savezom, Italijom i uvijek neugodnom reprezentacijom Čilea. Već u prvom meču deklasirani su od strane SSSR-a sa 3-0 i niko im nije davao previše šanse. Italija je dobila Čile sa 2-0 i mislilo se da je pitanje plasmana dalje već riješeno.

SSSR je pobijedio Italiju sa 1-0 dok je Sjeverna Koreja odigrala neriješeno sa Čileom. Gubili su sa 1-0 do 88. minute a onda na opšte iznenađenje izjednačili.Tako su formalno ostali u igri pred poslednju utakmicu sa Italijom.

Bitno je reći da je Azija čekala prvu pobjedu na jednom svjetskom prvenstvu pune 32 godine a onda je Sjeverna Koreja pobijedila Italiju sa 1-0 u jednoj od najvećih drama svih vremena. Gol su postigli u 42 minuti a i sačuvali mrežu do kraja utakmice.

Pobjeda je značila plasman u četvrtfinale gdje se nije uspio plasirati ni Peleov Brazil koji je nešto ranije ispao od fantastične reprezentacije Portugala koju je predvodio legendarni Euzebio.

Sjeverna Koreja igrala je upravo sa Portugalom svoj četvrtfinalni meč a kako su organizatori već planirali da će Italija proći dalje, smještaj su obezbijedili u jednom katoličkom samostanu. O uspjehu ove ekipe britanski režiser Daniel Gordon snimio je dokumentarni film The Game of Their Lives (2002 film) u kojem su progovorili fudbaleri Sjeverne Koreje.

Pričali su da im je noć provedena u tom samostanu bila prilično mučna i da cijene noći nisu spavali zbog mnoštva vjerskih simbola jer su oni bili ateisti. U filmu se još govori da je korejski tim pobrao mnoge simpatije britanskih navijača koji su na Gudison parku u Liverpulu masovno navijali za njih.

Utakmica sa Portugalom bila je priča za sebe. Već u 25. minuti utakmice Sjeverna Koreja je vodila ni manje ni više nego sa 3-0. U fantastičnom blic krigu razbili su portugalsku zadnju liniju i dali tri gola a iako nisu vodili svoje navijače, na dostupnim snimcima se vidi da je cijeli stadion bio u transu.

Cijela Engleska bodrila je upravo njih. Ipak dva minuta kasnije Portugal je došao sebi i preko Euzebija smanjio na 3-1. Do kraja utakmice Euzebio je dao još tri gola od čega dva iz penala.Portugal je pobijedio sa 5-3 a peti go dao je Tores.

Ovaj simpatični tim Sjeverne Koreje više se nikad nije plasirao na neko veliko takmičenje. Iako su imali realne šanse na narednom Svjetskom prvenstvu u Meksiku 1970. u kvalifikacijama trebali su da igraju protiv Izraela. Kako Sjeverna Koreja do tada nije priznala Izrael ovoj ekipi država nije dozvolila da igra i to je bio kraj ove sjajne generacije.