Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (von der Leyen) izjavila je dana u Beogradu da Srbija mora da počne implementaciju postojećih sporazuma iz dijaloga sa Kosovom i da ne “gubi vreme na to”.
Lajen je na zajedničkoj konferenciji za medije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem navela da je važno da Srbija podrži statut Zajednice opština sa srpskom većinom, a Kosovo da sprovede taj statut.
Ona je poručila da je neophodna normalizacija odnosa između Srbije i Kosova.
“Nasilni napad 24. septembra na severu Kosova je potpuno neprihvatljiv, počinioci moraju da budu privedeni pravdi i da snose odgovornost. Krucijalno je za obe strane da se angažuju i da idu putem normalizacije”, navela je.
U selu Banjska na severu Kosova 24. septembra je naoružana grupa Srba napala kosovsku policiju, ubivši jednog policajca. Tokom sukoba ubijena su i tri srpska napadača.
Ohridski sporazum
Upitana kako može da se traži da Srbija de facto prizna Kosovo ukoliko pet članica EU ne priznaje nezavisnost Kosova, Lajen je rekla da se radi o sprovđenju Ohridskog sporazuma.
Taj sporazum su u martu u Ohridu, u Severnoj Makedoniji, postigli predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti uz posredovanje EU.
Reč je o Aneksu za sprovođenje evropskog predloga za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova.
Dan ranije, Lajen je u Prištini poručila da Kosovo treba da uspostavi Zajednicu opština sa srpskom većinom, dok Srbija treba de facto da prizna Kosovo.
Ona je u Beogradu objasnila da Ohridski sporazum, predviđa različite korake koji uključuju, na primer, i da Srbija prizna dokumente Kosova.
Navela je da to ide, sa druge strane, uz osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom što treba da realizuje Kosovo.
“To će utrti put normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova. To je neophodan preduslov za evropski put”, poručila je ona.
Vučić: Za nas priznanje Kosova nije pitanje
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uzvartio je da za Srbiju priznanje Kosova nije pitanje.
“I to sam već bezbroj puta rekao i nije mi teško i nije me sramota, ponosim se time da to kažem i pred predsednicom EK”, poručio je Vučić.
On je dodao da “znamo šta su naše obaveze iz dijaloga i te svoje obaveze smo spremni da ispunimo.”
Napomenuo je da je za Srbiju jasno šta ne može da učini protivno Ustavu. Prema Ustavu Srbije Kosovo je deo Srbije.
“Ta pozicija Srbije ostaje”, poručio je Vučić.
ZSO Osnova za razgovore
Odgovarajući na pitanja novinara, Vučić je rekao da je statut Zajednice opština sa srpskom većinom dobra osnova za razgovore, ali da ne može da govori o detaljima nacrta koji je dobio tokom posete “velike petorke” Beogradu.
Beograd su 21. oktobra posetili specijalni izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak, izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar (Gabriel Escobar), kao i savetnici lidera Francuske, Nemačke i Italije.
Vučić je naveo da su u ovom trenutku dve ključne prepreke na putu Srbije ka EU- sankcije Rusiji i odnos sa Prištinom.
Srbija se nije pridružila spoljnoj politici EU u uvođenju sankcija Rusiji zbog agresije na Ukrajinu, a normalizacija odnosa sa Kosovom je uslov za napredovanje na putu pridruživanja EU.
Srbija i Kosovo pregovaraju pod okriljem EU o normalizaciji odnosa nakon što je Kosovo 2008. proglasilo nezavisnost.
Vučić je nakon što je predsednicu EK dočekao na beogradskom aerodromu, napisao na Instagramu da ih očekuju celodnevni razgovori.
“U kojima ću iskazati svaku vrstu zahvalnosti EU na pomoći i podršci koju nam je pružila, u nadi da će Srbija imati snage da ispuni svoje pristupne obaveze i postane deo porodice evropskih naroda”, naveo je Vučić.
Osim sa Vučićem predviđeno je da se predsednica EK sastane i sa premijerkom Srbije Anom Brnabić.
Ursula fon der Lajen je u Beograd stigla iz Podgorice.
U okviru balkanske turneje posetila je i Severnu Makedoniju i Kosovo, a nakon Beograda odlazi u Sarajevo.