Novi Dani
Tema dana

Gdje je zapelo sa MMF-om? Da li se radi o “prenosu nadležnosti” ili je u pitanju nešto drugo?

Prije nekoliko dana Milorad Dodika sazvao je izvršni komitet svoje partije i saopštio da odbija uslove MMF-a za novi kreditni aranžman. Rekao je da će Republika Srpska tražiti druge izvore finansiranja i da već ima alternativu, a nakon toga je saopštio da će se obratiti za pomoć Vučiću ako propadne aranžman. Kratko je objasnio da MMF traži prenos nadležnosti i to je bilo dovoljno.

On je naveo da je aranžman, odnosno pismo namjere koje je poslato iz MMF-a, sve samo ne ekonomski aranžman, te da je isključivo vezan za politička pitanja, kao što su da se napravi revizija bankarske nadležnosti, odnosno supervizije i da se što više stavi na nivo Sarajeva. Drugo, naglasio je Dodik, traženo je da se svi lični podaci o ljudima vode u jedinstvenoj evidenciji na nivou Sarajeva, iako je to nadležnost Republike Srpske.

“To je jedna nakaradna svijest koja ide za tim da se misli da sve može da se kupi. Naravno da ne može, jer je za Republiku Srpsku poginulo 29.000 ljudi, koji nijednog trenutka nisu postavili pitanje da li bi ginuli i dali živote za to”, istakao je Dodik.

Objašnjavajući u čemu je problem sa MMF-om predsjedavajužći Savjeta ministara BIH Zoran Tegeltija je pojasno da nema nikakvih primedbi kada je reč o ciljevima i politici aranžmana, ali da ima pitanja koja predstavljaju ozbiljan prenos nadležnosti poput registra bankarskih računa svih građana u BiH koji treba da se vodi u Centralnoj banaci BiH do pitanja nekih zakona koji su dio dogovora BiH i EU.

– Postavlja se logično pitanje kako će nama neko pomoći u borbi protiv pandemije i njenim posledicama tako što ćemo praviti registar na još jednom mestu, a već ga imamo, ili pitanje Zakona o električnoj energiji i gasu koji je usaglašen sa Energetskom zajednicom EU – a taj zakon postoji i napisan je u Savetu ministara? Tako dolazimo u situaciju da MMF postavlja to kao uslove za novi aranžman i čini mi se da na taj način svesno želi da preuzme neke poslove koji su deo dogovora BiH i EU – istakao je Tegeltija.

Priča o prijenosu nadležnosti je samo još jedan od pokušaja pravdanja neusvajanja mjera za borbu protiv kriminala i korupcije, izjavio je večeras za Klix.ba ekonomski analitičar Draško Aćimović , bivši ambasador BIH i nesuđeni član Savjeta ministara BIH.

“Zakoni o javnim nabavkama, sukobu interesa kao i uvođenje reda u potpuno opljačkane javne kompanije su prioritet kreditora i oni nisu na to spremni. Registar imena koji treba da se preda Centralnoj banci BiH je već dogovoren u prošlom pismu namjere, ali on pokazuje enormne sume novca koje imaju određeni funkcioneri tako da je tu problem”, kazao je on.

Prvi pokušaji udara na Centralnu banku BiH nisu na sreću uspjeli jer bi to dovelo do rušenja cjelokupne finansijske stabilnosti i odvelo BiH u veliku tragediju, dodaje on.

“Centralna banka je posljednji bedem odbrane građana od nekontrolisanog haosa. Drugo, hitno neka prodaju barem 3.000 službenih vozila i kupe građanima najkvalitetnije vakcine, direktno od dobavljača jer samo brzim vakcinisanjem moći ćemo pokrenuti privredu i spašavati ono sto se spasiti može. Trece, neka smanje svoje ogromne plate i troškove jer time sta rade vec devet mjeseci, ugrozili su i medicinske radnike i penzionere i policiju i sve ugrožene socijalne kategorije koji ce imati probleme sa isplatama”, navodi on.

Aćimović kaže da umjesto da su solidarno sve učinili da se tim herojima današnjice povećaju primanja oni ih vode svojim egoizmom u propast.

“Četvrto, afere oko podjele sredstava stranih kreditnih institucija u koje su umješani visoki funkcioneri ne ostavljaju prostora za bilo kakvo razumijevanje od strane međunarodne zajednice”, kaže.

Komercijalne banke u vlasništvu evropskih banaka, “od kojih uz enormno visoke kamate, ali bez bilo kakvih uslova” zaduzuje vlast u ovom momentu, biti ce prema najavama iz Evropske centralne banke uskoro predmet provjera, najavljuje on.

“Ovo Vijeće ministara nastavlja da u rijetkim momentima kada se uopće sastaje, radi protiv svih građana BiH i nadam se da će na prvoj narednoj sjednici Parlamenta BiH ono biti poslano u prošlost”, zaključio je Aćimović.

Da problem bude veći, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Andrew Jewell rekao je da bi BiH, ako u najkraćem roku ne bude zaključen aranžman sa MMF-om, mogla doći u situaciju da će sljedeću priliku imati tek na proljeće naredne godine.

Pročitajte još