Novi Dani
Sa ove distance

General Kukanjac je kritikovao ratno rukovodstvo RS: Sve sam vam ostavio, teritoriju, oružje, nije mi jasno kako ste izgubili neke teritorije

Milutin Kukanjac, komandant Druge vojne oblasti JNA, u intervjuu koji je sniman 1994. objasnio je niz dešavanja iz 1992. o kojima se i danas vode polemike.

“Vojska kojom sam ja komandovao je po prvi put zaokružila srpske zemlje zajedno sa srpskim narodom na tim prostorima”, kaže Kukanjac u tom intervjuu o ciljevima JNA.

Kukanjac se potom žali da se ova činjenica zanemaruje od rukovodstva Republike Srpske koje sve zasluge pripisuje sebi.

Sama činjenica da je Druga vojna oblast formirana uoči samog kraja Jugoslavije, pri čemu je obuhvatala skoro cijelu BiH i značajne dijelove Hrvatske nastanjene Srbima, govori dovoljno za sebe.

“Vojska kojom sam komandovao, a to je srpsko-crnogorski dio JNA je zaslužio da mu već podignete spomenik u BiH”, poručio je Kukanjac. On kaže da je do kritičnog dana 2. maja bilo izvučeno 70 posto komande i sva materijalno-tehnička sredstva. Svo oružje izvučeno je prema Palama.

“Pa čime biste vi ratovali da vam to nismo dali, praćkama”, pita Kukanjac. “Ja sam vas apsolutno u svemu opremio”, poručio je Kukanjac koji jasno kaže kako je JNA Srbima predala Ilidžu, Vogošću, školu MUP-a…

U nastavku Kukanjac kaže kako je JNA zauzela sve srpske dijelove Sarajeva i predala ga rukovodstvu Republike Srpske.

“Nažalost, izgubili ste neke važne dijelove. Nije mi jasno i ne mogu da shvatim kako ste izgubili lijevo obalu Neretve, ne mogu da shvatim da je recimo Žuč izgubljena, da je izgubljeno Mojmilo i tako dalje”, kaže Kukanjac.

Na konstataciju novinara “neke smo i oslobodili, možete li da shvatite da smo oslobodili Otes” Kukanjac kaže da je “Otes jedan mali prostor, jedno selo”.

-Morate da prenesete da ste vi Srbi zadržali teritorije koje smo mi vama obezbijedili ne bi bilo odavno rata a to je najmanje 50 posto, kaže Kukanjac u intervjuu koji je tek godinama kasnije objavila Federalna televizija.

Milutin Kukanjac umro je 2002. godine u Beogradu.

Pročitajte još