X

Gradnja oko Visokih Dečana “teška tema” za Brnabić, možda stigne i do Vašingtona

U Beogradu je najavljeno formiranje Vladinog tima koji bi zaštitio srpsku duhovnu baštinu na Kosovu, u Crnoj Gori i Hrvatskoj. Neka su mišljenja da bi pitanje gradnje u blizini zaštićene zone manastira Visoki Dečani moglo biti tema pregovora između Beograda i Prištine početkom septembra u Briselu i Vašingtonu.

Vlada Srbije i Srpska pravoslavna crkva trebalo bi u narednim danima da formiraju specijalni tim za zaštitu srpske duhovne baštine na Kosovu i Metohiji, u Crnoj Gori i Hrvatskoj. Prema navodima Večernjih novosti, članovi tima će biti istoričari, istoričari umetnosti, arhitekte, slikari kao i crkveni velikodostojnici, intelektualci i ugledne javne ličnosti.

Za to vreme predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić kaže da je gradnja u zaštićenoj zoni oko manastira Visoki Dečani teška tema.

“Nakon 2004. godine i uništavanja, spaljivanja i rušenja crkava i manastira na teritoriji Kosova i Metohije, koji nisu samo naša kulturna baština već kulturna baština pod zaštitom Uneska, dakle kulturna baština od svetskog značaja… Nažalost i pored svega to se očigledno i dan danas, evo 16 godina kasnije, nastavlja. Tako da očekujem, zaista, da oko toga nema razgovora, nema pregovora i da se na tome radi na način kako je to civilizacijski ispravno”, poručuje Brnabić.

Iz godine u godinu se gradi po nekoliko kilometara puta pored manastira Visoki Dečani, bez obzira na sva protivljenja međunarodne zajednice, podseća novinar Milivoje Mihajlović.

“Na kraju ćemo doći do situacije da je put napravljen a da nema nikakve reakcije, bez obzira što je napravljena obilaznica. To će biti, pretpostavljam, sigurno jedna tema u Briselu, a vrlo moguće i u Vašingtonu. Mislim da će predsednik Srbije iskoristiti priliku da podseti da se radi o grubom kršenju čak i kosovskih zakona, a posebno o grubom kršenju zaštićene zone kojoj pripada manastir Visoki Dečani”, objašnjava Mihajlović.

Dodaje da se na primeru Dečana vide političke razlike među kosovskim Albancima.

“Ta scena se komplikuje i put oko manastira Visoki Dečani je samo povod da se, na neki način, neke kosovske razmirice rešavaju, međualbanske razmirice”, navodi Mihajlović.

Osim gradnje puta u zaštićenoj zoni, spor između manastira i opštine Dečani postoji i u vezi sa zemljištem. Odlukom Ustavnog suda Kosova manastiru Visoki Dečani se priznaje pravo na imovinu od preko 23 hektara, ali opština odbija da tu odluku i sprovede.

N1

novi_dani: