Foto:Tweitter
Zapadni zvaničnici se bave „pažljivim planiranjem“ u pozadini ukrajinskog sukoba, kako bi spriječili haos i paniku u svojim zemljama u slučaju da Rusija upotrijebi nuklearnu bombu u Ukrajini ili blizu nje, piše The Guardian.
Iako se smatra da je nuklearna kriza malo vjerovatna, izvor je saopštio britanskom listu da zvaničnici na međunarodnom nivou preispituju planove za pružanje hitne podrške i uvjeravanja stanovništvu koje strahuje od nuklearne eskalacije.
Vlade su angažovane na „pametnom planiranju za niz mogućih scenarija“, rekao je zapadni zvaničnik, koji je govorio za londonski list pod uslovom anonimnosti.
Javne kampanje, pa čak i organizovane školske vježbe u SAD-u, Velikoj Britaniji i Zapadnoj Njemačkoj tokom Hladnog rata, o tome kako preživjeti nuklearni rat, bile su predmet kritika i podsmijeha, zbog njihove sugestije da je moguće preživjeti sveopšti nuklearni sukob, iako bi u ovom slučaju fokus trebao biti na sprječavanju panike zbog straha od nekontrolisane nuklearne eskalacije, koja bi dovela da glavni gradovi budu na meti udara, piše Guardian.
‘Duboko neodgovorni’ Putinovi komentari
Pošto Moskva od septembra trpi neuspjehe na bojnom polju u Ukrajini, ruski predsjednik Vladimir Putin je pojačao nuklearnu retoriku i poručio prošlog mjeseca da će koristiti „sva raspoloživa sredstva“ da odbrani rusku teritoriju, navodi britanski list.
Zapadni zvaničnik je saopštio da su komentari ruskog predsjednika o upotrebi nuklearnog oružja “duboko neodgovorni” i da nijedna druga zemlja ne govori o tome.
Ponavljajući ranije poruke iz SAD-a, zvaničnik je rekao da bi svaka upotreba nuklearnog oružja „dovela do teških posljedica za Rusiju, kao i za sve ostale”, navodi list.
Analitičari: Rat ulazi u nepredvidivu fazu, sve ovisi o sljedećih par tjedana
Rat u Ukrajini, koji je mjesecima postajao sve usporeniji, erumpirao je opet uoči dolaska zime. Konflikt ulazi u nepredvidivu fazu, navodi CNN u novoj analizi.
“Ovo je sad već treći, četvrti, možda i peti različiti rat kojeg gledamo u Ukrajini”, rekao je CNN-u Keir Giles, konzultant u londonskom think tanku Chatham House zadužen za Rusiju i Euroaziju.
Golemi ruski napad projektilima prošlog tjedna pratilo je uporno ukrajinsko napredovanje, ali i golema eksplozija na Krimskom mostu, jedinom kopnenom prijelazu koji povezuje Rusiju i Krim, poluotok kojeg je Rusija anektirala 2014. godine. Eksplozija na Krimskom mostu bila je značajan psihološki, ali i strateški udarac za Rusiju, navodi CNN.
Obzirom da se bliže hladni, zimski mjeseci koji bi mogli potpuno usporiti kopnene bitke, stručnjaci kažu da će sljedećim par tjedana rata biti kritično.
“Svojevremeno se činilo da bi bilo koji ishod koji bi se mogao opisati kao ukrajinska pobjeda jako dalek. Takav ishod sad se čini puno plauzibilniji. Ruski odgovor vjerojatno će biti nova eskalacija”, smatra Giles.
Rusija je, podsjetimo, u četvrtak rekla da će pomoći evakuaciji stanovnika okupiranog Hersona u jeku ukrajinske protuofenzive u toj regiji. Naime, uspjeh ukrajinske protuofenzive, kako na istoku tako i na jugu zemlje, uspješno je razbio ideju da se Ukrajina možda može braniti, ali ne može oslobađati okupirane teritorije.
“Rusi se sad nadaju da će izbjeći kolaps bojišnice prije dolaska zime”, rekao je za CNN Samir Puri, istraživač pri Međunarodnom institutu za strateške studije i autor knjige “Ruski put prema ratu s Ukrajinom”.
“Ako uspiju dočekati Božić a da bojišnica izgleda otprilike ovako kao sad, bit će biti golem uspjeh za Ruse obzirom na sve što su uspjeli upropastiti od veljače”, smatra Puri.