X

Hrvatska danas slavi Dan antifašističke borbe. Na dan Hitlerovog napada na SSSR osnivan je Prvi sisački partizanski odred

Dan antifašističke borbe državni je praznik koji se obilježava 22. 6. Danas se Hrvatska prisjeća 1941. godine kada je na ovaj datum u šumi Brezovica pokraj Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred.

Prije 82 godine u ranim jutarnjim satima nacistička Njemačka napala je Sovjetski Savez. Kada su to saznali, pod vodstvom Vlade Janjića Cape, sisaški komunisti i antifašisti krenuli su u borbu s fašiszmom i Nezavisnom Državnom Hrvatskom Ante Pavelića

Odred je imao 79 boraca koje je predvodio zapovjednik  Vjekoslav Janić, poznat kao Vlado Janić Capo (1904. — 1991.) general-pukovnik JNA i narodni heroj Jugoslavije. Pripadnik ovog odredae bio je i general Hrvatske vojske Janko Bobetko kojem su ustaše ubile oca i tri brata.

Kako su u odredu većinom bili Hrvati (osim jedne žene – Srpkinje Nade Dimić), borilo se uglavnom na hrvatskom području, a završetak Drugoga svjetskog rata doživjelo je 38 boraca.

Za vrijeme SFRJ, sisački partizanski odred je proglašavan prvom gerilskom formacijom koja je pokrenula oružani otpor nacistima u okupiranoj Europi, no zapravo je od početka rata pa do formiranja sisačkog odreda već nekoliko većih ili manjih gerilskih odreda djelovalo u okupiranim europskim zemljama, nanoseći nacistima osjetne vojne gubitke.

Ipak istoričari vode polemike oko toga da se ovaj dan ne može smatrati Danom ustanka jer je KPJ odluku o dizanju ustanka donijela 4.7. u kući Vladislava Ribnikara u Beogradu.

U SFRJ se ipak kao Dan ustanka naroda u Hrvatskoj slavio 27.7. kada je podignut ustanak u Srbu kao odgovor na ustaške zločine protiv srpskog stanivništva.

Radilo se o masovnom ustanku gerilskih jedinica i naroda kotara Donjeg Lapca. Početak tog ustanka se slavio od 1945. do 1990. kao republički praznik Dan ustanka naroda Hrvatske a obilježava se i danas proslavom u Srbu. Od sticanja nezavisnosti Hrvatska slavi 22.06. kao Dan antifašističke borbe koji je ujedno i državni praznik .