Foto: CC
Vodeća ruska sirova sirova Urals trenutno se trguje po cijeni od oko 52 dolara po barelu, što je oko 8 dolara po barelu niže od gornje granice koju su novim sankcijama postavile G7-EU od 60 dolara.
Rusija je od početka invazije na Ukrajinu prinuđena da prodaje svoju naftu Indiji i Kini po znatno nižim cijenama od tržišnih a nafta BRENT trenutno se kreće oko 85 dolara za barela .
Prema Bloombergovom naftnom strategu Julianu Leeu , vodeća ruska sirova nafta Urals trgovala se sa ogromnim popustom od 33,28 dolara, ili oko 40% u odnosu na međunarodnu sirovu naftu Brent koji košta oko 85 dolara po barelu.

Nasuprot tome, prije godinu dana, Urals je trgovao sa mnogo manjim popustom od 2,85 dolara u odnosu na Brent. Ural je glavna mješavina koju izvozi Rusija. Rezultat: Moskva počinje da osjeća žar svog rata u Ukrajini i mogla bi gubiti oko 4 milijarde dolara mjesečno u prihodima od energije prema Bloombergovim proračunima.
Washington ne gubi nadu zbog toga. “ Ako će se ruska nafta prodavati po povoljnim cijenama i sretni smo što Indija dobije tu pogodbu ili Afrika ili Kina. U redu je ”, izjavila je za Reuters američka ministarka finansija Janet Yellen .
Analitičari su pomiješani u svojim predviđanjima o tome kako će ograničenje cijene sirove nafte i embargo utjecati na tržišta nafte.
Analitičari su pomiješani u svojim predviđanjima o tome kako će ograničenje cijene sirove nafte i embargo utjecati na tržišta nafte.
Budući da Indija i možda Kina nastavljaju kupovati rusku naftu bez pomoći zapadnih službi, to će ublažiti učinak sankcija. Ali insajderi iz industrije također su primijetili da postoji ograničen broj ne-zapadnih brodova i osiguravatelja koji mogu dopremiti rusku naftu na tržišta.
Nezavisni mediji teško opstaju. Jednokratnom donacijom ili mjesečnom pretplatom možete nam pomoći da nastavimo kreirati tekstove koje čitate
Podrži nas
3 komentara
[…] Indija i Kina neće provoditi sankcije ali rusku naftu kupuju za 52 dolara – znatno niže od gornj… […]
[…] i Indija neće se pridržavati ovog ograničenja ali ove zemlje već kupuju rusku naftu ispod gornje granice odnosno za oko 52 dolara. Ostale zemlje neće moći koristiti usluge transporta zapadnih kompanija koje dominiraju na ovom […]
[…] Mnogi veliki kupci u Aziji nisu se pridružili mehanizmu ograničenja cijena, ali Kina i Indija, na primjer – sada najveći ruski kupci sirove nafte – zahtijevaju velike popuste za rusku naftu koja se trenutno u ovim zemljama prodaje po 52 dolara što je znatno gora cijena od one koja je određena sankcijama … […]
Comments are closed.