X

IZLIV BIJESA prelio se u Evropu: Neredi u Parizu zbog smrti Džordža Flojda

Francuska policija ispalila je rano jutros suzavac kako bi rasterala demonstrante koji su se okupili kako bi obeležili četvrtu godišnjicu ubistva muškarca tamnije puti, koga je ubila policija.

Francuz Adam Traore ubijen je 2016. godine u jednoj policijskoj operaciji, sličnoj onoj u kojoj je nedavno ubijen Džordž Flojd u SAD.

Policija je upotrebila suzavac kada su pojedini učesnici protesta zapalili vatru i postavili barikade na aveniji Kliši na severu Pariza koja je bila prepuna smeća i srče, prenosi Rojters.

Kako se navodi, učesnici protesta okupili su se uprkos zabrani policije zbog rizika od nereda i širenja korona virusa.

NOĆ NASILJA U PARIZU

Žandarmerija je i sinoć upotrebila suzavac da rastera demonstrante sa ulica Pariza koji su palili i razbijali u znak protesta protiv rasne nepravde, policijske brutalnosti i nasilne smrti Flojda u Mineapolisu.

U početku, demonstranti su klečali s podignutim pesnicama, dok su vatrogasci pokušavali da ugase vatre koje su gorele na ulicama francuske prestonice, ali su protesti ubrzo prerasli u masovni izliv besa i destrukcije.

Ovi protesti podsećaju na masovne, nasilne demonstracije koju su se dogodile u Parizu, a potom i u drugim gradovima Francuske, povodom smrti Traorea u policijskom pritvoru u pariskom pregrađu Bomon sir Uaz 2016. godine.

Protesti podrške Traoreu i Flojdu organizovani su juče i u više drugih gradova u Francuskoj, dodaje AP.

Asošijejted pres navodi da okolnosti pod kojima je ubijen Traore još uvek nisu poznate zbog oprečnih obdukcionih nalaza lekara.

Porodica Traore krivi policiju za smrt Adama navodeći da je policija primenila neprimerenu silu i da su u obaranju muškarca učestvovala tri žandara.

Američka agencija dodaje i da Traoreova porodica tvrdi da je on preminuo od posledica davljenja zbog metoda koje je primenjivala francuska policija, kao i da su njegove poslednje reči bile “Ne mogu da dišem”, što je upravo ono što je poslednje izgovorio i Džordž Flojd tokom hapšenja u Mineapolisu.

Categories: Svijet
Tags: istaknuto