X

Kako je Dodik odjednom postao prihvatljiv međunarodnoj zajednici i zašto se stranci toliko raduju formiranju vlasti

Foto: Twitter

Na današnjem sastanku lidera SNSD-a i HDZ-a Milorad Dodik je primjetio zanimljivu stvar i rekao da je od ključnog problema preko noći postao dio rješenja koje je prihvatljivo međunarodnoj zajednici.

Imamo veoma jasne dokaze uspješne suradnje u prošlosti te ćemo u tome smjeru i nastaviti, koordinirat ćemo naše politike i aktivnosti u tom pogledu i na neki način HDZ i SNSD, koji su ranije obilježeni kao problem od međunarodne zajednice, sada se javljaju kao rješenje mogućeg brzog uspostavljanja vlasti nakon izbore”, rekao je Dodik.

Lider SNSD-a je tokom prošle godine bio glavna tema u Briselu zbog njegove najave da će vratiti sve ključne nadležnosti koje su prenesene na nivo BiH, osnovati Vojsku Republike Srpske i zabraniti djelovanje BiH Tužilaštva i policijskih agencija na teritoriji RS.

Brojne zapadne diplomate dolazile su da ga uvjere da od toga odustane, uvedene su mu sankcije SAD-a i Velike Britanije a EU je stopirala financiranje raznih projekata u RS. Dodik je vraćanje nadležnosti stavio na čekanje nakon ruske invazije na Ukrajinu „zbog promjene međunarodnih prilika“.

Istovremeno je kroz apsolutnu kontrolu koju je imao u Domu naroda BIH blokirao donošenje odluka a u raznim blokadama prošle su prethodne četiri godine vlasti. Čas zbog odluke Visokog predstavnika da zabrani negiranje genocida, čas zbog nekakve deklaracije SDA, Dodik je kroz NSRS usvojio desetine zaključaka i obavezivao srpske kadrove da blokiraju odlučivanje na državnom nivou. Povremeno je puštao da se usvoji budžet ili povuče neki međunarodni grant ali su sve četiri godine prošle u potpunoj blokadi BH institucija.

U svemu je imao podršku HDZ-a koji je blokadama uslovljavao izmjene izbornog zakona. Ove dvije stranke u Domu naroda obarale su zakone kojima je EU uslovljavala dalji napredak i dodjelu kandidatskog statusa BiH.

Nakon održanih izbora međunarodna zajednica nije dovodila u pitanje njihovu regularnost i nije pridavala veliki značaj optužbama za izbornu prevaru. Čim je farsa oko potvrđivanja rezultata izbora okončana prestali su i zahtjevi stranaca za poboljšanje integriteta izbornog procesa a međunarodna zajednica usmjerila je fokus na brzo formiranje vlasti.

U čestitci objavljenoj na websajtu OHR-a Kristijan Šmit ističe da „brzo formiranje vlasti na svim nivoima mora biti najviši prioritet, nakon čega slijedi nastavak reformi koje unapređuju evroatlantsku integraciju Bosne i Hercegovine“.
Visoki predstavnik dalje navodi da bi „do decembra ove godine, Evropska unija mogla donijeti ključnu odluku o kandidatskom statusu Bosne i Hercegovine. Zbog toga Šmit poziva nove stare vlasti da se fokusiraju „ na postizanje rezultata u cilju izgradnje temelja za integraciju u EU. Pripremiti zemlju za evropsku budućnost je historijski zadatak“, navodi Šmit.

Ovaj ni na čemu zasnovan optimizam koji šire predstavnici međunarodne zajednice mogao se vidjeti i ranije poslije svakih izbora ali su se ubrzo suočavali sa realnošću kada je BH trojac koji dugi niz godina drži sve poluge vlasti počeo da proizvodi krize i blokade koje bi potom sami rješavali.

Zanimljivo je da optimistične najave iz međunarodne zajednice dolaze u trenutku kada Dodik najavljuje nastavak procesa vraćanja nadležnosti i donošenja brojnih rigoroznih zakona kojim bi trebao suzbiti slobodu medija i slobodu izražavanja u RS. Pod pretpostavkom da svoj antizapadni i pro ruski kurs Dodik neće mijenjati teško je očekivati da će se bilo šta bitno na polju euroatlantskih integracija u BiH promijeniti u naredne četiri godine.

Zbog čega onda međunarodni zvaničnici ima velika očekivanja od procesa formiranja vlasti jasno je samo njima ali po mnogim ocjenama nižerangirane diplomate koje Zapad postavlja u BiH pokušavaju stanje u svojim centralama predstaviti bolje nego što jeste. Zato je bitno da vlast postoji, da je zemlja “na evropskom putu”, da se demokratski izbori provode koliko god to sve skupa ljudima u BiH zvučalo besmisleno.

Zato je blokiranje formiranja vlasti uvijek bio važan adut u rukama BH političara koji su na taj način pravili haos među diplomatama u Sarajevu. Na kraju su u pravilu stranci gledali kroz prste BH političarima i odustajali od svih postavljenih ciljeva i reformi samo da bi se formirala vlast. Čak je i MMF formiranje vlasti postavljao u vrh prioriteta koje BiH treba ispuniti da bi dobijala kredite. Godinama su se najavljivali razni kataklizmični scenariji ali se vlast uvijek nekako uspjela formirati, jedini problem je što se njenim formiranjem nikad nije postiglo apsolutno ništa.

Upravo je to tajna Dodikovog uspjeha svih ovih godina jer je imao vrlo tačno razumijevanje stvarnosti. EU nikad nije ni imala iskrenu namjeru primiti BiH niti je od nje ikad tražila neke suštinske reforme. Oni su kao postavljali neke ciljeve, on je kao odbijao da ih provodi ali je u suštini bilo je samo važno da se očuva postojeće stanje i u tome će proći prvih 20 godina vlasti Milorada Dodika.

Categories: Mišljenja
Tags: istaknuto
novi_dani:

View Comments (2)