Foto:Wikipedia CC
Kineska državna naftna i gasna kompanija otkazala je ulaganja od pola milijarde dolara iz Rusije kako bi izbjegla sankcije, prenosi britanski Telegraph.
Državna grupacija Sinopec zaustavila je planove za tržište ruskog gasa u Kini nakon što je shvatila da je visoka rangirana osoba u ruskom Siburu dugogodišnji saveznik Vladimira Putina.
Naime, Genady Timchenko, investitor i član uprave Sibura, već je bio sankcioniran od strane Zapada i povezan je s drugim milijarderima koji su povezani s ruskim predsjednikom.
Taj potez označava zaoštravanje kineske politike prema Rusiji usred invazije, s kojom je održavala redovnu trgovinu usred niza sankcija Zapada.
- Predsjednik Poljske: U trenucima ruske agresije ne mogu razumjeti stav Orbana, Mađarska će skupo platiti ovu politiku
- Biden održao govor u Varšavi: Rusija je ugušila demokratiju kod kuće, sad nastoji to učiniti u drugim zemljama
Kina je u sukobu ostala bliska Rusiji, odbijajući nazvati njene postupke agresijom i podržavajući njene pritužbe na širenje NATO-a na istok. No, kineska vlada je izrazila zabrinutost zbog suočavanja sa sankcijama i potiče kompanije da budu na oprezu kada imaju posla s Rusijom.
Od ruske invazije 24. februara najveće kineske energetske kompanije rade na procjeni utjecaja na milijarde dolara vrijedne investicije koje imaju u Rusiji. Prema izvještajima, Ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je zvaničnike iz tri najveće kineske energetske kompanije – Sinopec, China National Petroleum Corp (CNPC) i China National Offshore Oil Corp (CNOOC) da procijene njihove veze s Rusijom.
Energetski divovi pozvani su da osjetljivo postupe sa situacijom.
- (VIDEO) Rusi zauzeli grad Slavutič kod Černobila, Ukrajinci izašli na proteste
- EU postigla sporazum sa SAD-om, smanjiće uvoz ruskog plina za dvije trećine ove godine
“Kompanije će strogo slijediti vanjsku politiku Pekinga u ovoj krizi”, rekao je izvršni direktor u Sinopecu za Reuters. “Nema prostora da kompanije poduzmu bilo kakve inicijative u smislu novih ulaganja.”
Ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da Kina ima “pravo na normalnu ekonomsku i trgovinsku saradnju u različitim područjima s drugim zemljama širom svijeta”.
Ranije ove sedmice Joe Biden, američki predsjednik, rekao je da je Kina svjesna činjenice da je njena ekonomska budućnost povezana sa Zapadom. Upozorio je Xi Jinpinga da bi Kina mogla požaliti što podržava Rusiju u sukobu.