Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da svi poslanici u Skupštini Crne Gore koji su glasali za Rezoluciju o Srebrenici “nisu dobrodošli u Republiku Srpsku jer ta njihova odluka predstavlja direktan udar na RS i srpski narod”.
Prilikom glasanja o rezoluciji čak 55 zastupnika (skupštinu čini 81 zastupnik), članova suprotstavljenih političkih opcija, dalo je podršku rezoluciji.
Iako su svi nesumnjivo očekivali da će Građanski pokret URA sa svoja četiri zastupnika dati podršku rezoluciji, bilo je pitanje kako će se postaviti Demokratska Crna Gora Alekse Bečića, politička opcija koja je uživala podršku preminulog Amfilohija, crnogorsko-primorskog mitropolita.
Istog dana kada se glasalo o rezoluciji Skupština je smijenila ministra pravde Vladimira Leposavića zbog negiranja genocida u Srebrenici.
Prilikom glasanja Demokrati sa svojih 10 zastupnika nisu podržali smjenu ministra. Podrškom članova GP URA i opozicije odluka je prošla sa 43 glasa “za”.
Međutim, svi zastupnici Demokrata glasaju za rezoluciju uprkos tome što bi ona prošla i bez njihove podrške. Da stvar bude nevjerovatnija, jedna članica Pokreta za promjene, koji se smatra dijelom Demokratske fronte, Branka Bošnjak dala je podršku rezoluciji.
Ova Potpredsjednica Skupštine i poslanica Pokreta za promjene kazala je kako je izjava da je ideološki “zastranila” od bilo koga, pa zvao se on i Andrija Mandić, koji je, kako je istakla, njen dugogodišnji kolega i prijatelj, krajnje tendenciozna, neargumentovana i nekorektna.
Naglasila je da amandmani na Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, koje je sačinila sa kolegama Miodragom Lekićem i predstavnicima Demokrata, a koji su postali sastavni dio teksta Rezolucije, jasno ističu da srpski narod ne može biti genocidan i oštro osuđuju sve zločine na teritoriji bivše Jugoslavije i apeluju da se procesuiraju zločinci i “da se satisfakcija da porodicama žrtava”.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik proglasio je to “neprijateljskim činom” protiv RS-a. Smjenjivali su se njegovi stranački poslušnici ko će sočnije “oprati” Bečića i Krivokapića.
“Kakve veze ima Crna Gora sa tragičnim dešavanjima u BiH i kakav je motiv za donošenje takvog jednog akta koji je donešen bezočno i bez argumenata, bez obzira da li je riječ o njihovom ličnom stavu ili je u pitanju ispunjavanje interesa antisrpskih stranih nalogodavaca“, rekao je on.
Dodao je da se postavlja “i pitanje zašto opozicija iz Republike Srpske sada sve vrijeme šuti, a otvoreno su se hvalili dobrim odbosima sa Aleksom Bečićem, Dritanom Abazovićem i još nekima”.
“I kad su već u tako dobrim odnosima zašto se nisu izborili da spriječe usvajanje ove sramne antisrpske rezolucije”, rekao je Dodik.