Foto: Ilustracija
Rascep u koaliciji ‘Srbija protiv nasilja’ dočekan je sa izvesnim senzacionalizmom, ali se radi o lažnoj dilemi, ocenjuje profesor Fakulteta političkih nauka Bojan Vranić.
Kako je Bojan Vranić rekao za Danas SNP je imala funkciju da pokaže da opozicija može da ostvari značajan rezulat uprkos nefer uslovima izbora.
“Sada, kada je konsolidovana, svejedno je da li će ići u jednoj, ili par kolona“, kaže Vranić, komentarišući raskol u koaliciji “Srbija protiv nasilja”.
On dodaje da je važno da kolone budu ideološki smislene, da birači koji su glasali za SNP mogu s njima da se identifikuju na novim izborima.
Ambasador u penziji Srećko Đukić smatra da je žalosno da je u poslednjem trenutku došlo do rascepa i da je u tome vlast uspela.
“Opoziciona koalicija bila je na najboljem putu da vlast natera da usvoji najveći deo zahteva. Neki su se polakomili. Greška. Ispuštena je najbolja šansa. Borba se mora nastaviti. Međunarodna zajednica još računa na beogradsku vlast koja ima jos dve tri godine da isporuči obećane rezultate, Kosovo i Republiku Srpsku“, ocenjuje ovaj diplomata.
Naučni savetnik Slobodan Prvanović ističe da mu je žao što su neke stranke odlučile da idu na izbore 2. juna, uprkos notornoj činjenici da ništa od ODIHR-ovih preporuka nije sprovedeno u delo.
“Izlaskom na izbore će pokloniti pobedu vladajućem režimu, koji je u Beogradu u decembru bio suštinski izgubio, a ponovljeni izbori su traženi da bi se tadašnja pobeda opozicije verifikovala“, navodi Prvanović.
Dodaje da će im sada neke stranke “na tacni” dati legitimitet da vode Beograd naredne četiri godine.
“Rascep koalicije je nužna posledica toga što neke stranke principijelno nisu htele da učestvuju u izbornoj lakrdiji i ja ih u tome apsolutno podržavam“, navodi Prvanović, koji je bio i član skupštinskog Odbora za praćenje izborne kampanje.
Urednik “Nove srpske političke misli” Đorđe Vukadinović ističe da ne treba biti veliki stručnjak da bi se videlo da je rascep unutar koalicije “Srbija protiv nasilja” svakako loša stvar.
“I to ne samo za tu grupaciju, nego i za opoziciju u celini. I svakako dodatno povećava apatiju i neraspoloženje unutar opozicionog političkog korpusa. Bojim se da je u tom pogledu šteta već napravljena, bez obzira šta će se dešavati“, zaključuje Vukadinović.
Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže za Danas da je koalicija nastala radi rušenja Vučićevog režima.
“Sada kada postoji realna šansa da Evropska komisija, na preporuku Evropskog parlamenta, zauzme stav da su prošlogodišnji izbori bili pokradeni, autoritarna vlast je ranjivija nego ikada pre. Aktivan bojkot bi je doveo u jako težak položaj. U takvim okolnostima deo SPN-a pristaje ne reprizu izborne prevare i Vučiću pruža ruku spasa. Svakome ko hoće malo da razmisli jasno je o čemu se tu radi“, navodi Anđelković.
U pitanju je, kako ocenjuje, prljavi dil sa režimom i on je doveo do rascepa u opoziciji. Na opoziciono nastrojenim građanima je da kazne one koji su to izazvali za račun SNS-a.
Marketinški stručnjak Igor Avžner ocenjuje da je od izbora “svi na izbore” ili “svi u bojkot” opozicija odabrala – neki na izbore, neki u bojkot. Dobitnik je, kao i uvek, onaj koji deli – Vučić.
“Sabijanje ovaca u toru svojstveno je ugroženom stadu. Relaksirane finansije ulaskom u Skupštinu omogućiće da se ovce razmaknu, a svaka pojedinačno lakši je plen od stada. Gledaćemo svakako izgubljenu bitku, pre nego što do nje i dođe. Umesto da su od dva zla birali manje, odabrali su treću varijantu, koja odgovara samo Vučiću. Ostaje da sednemo, spremimo kokice, kad već ovce nisu bile spremne, i pogledamo ko će se ‘autovati’ kao Milica lažljivica, a ko kao Vuk Jeremić. Film će biti svakako za Oskara“, zaključuje Avžner.
Georgiev: Opozicija je morala da bude dosledna, raspad Srbije protiv nasilja najlošija poruka
Raspad bloka opozicionih stranaka okupljenih u koaliciji Srbija protiv nasilja je najlošija poruka koju su mogli da pošalju, ocenio je direktor vesti na TV Nova Slobodan Georgiev. “Ono što smo naučili za ovih 30 godina je da kada hoćete promenu morate da budete dosledni i da u tome istrajavate, smatra on.
„Opozicija je dovela sebe u tešku situaciju Ovaj blok koji je prošle godine s mukom napravljen i ako ostane ovako kao izgleda, je rasturen. To je najlošija poruka koju su mogli da pošalju“, rekao je Georgiev u emisji Novi dan na N1.
Kako je istakao, iza imena Srbija protiv nasilja napravljeni su neki rezultati i o tome će svi da pričaju – i oni koji kažu da treba da se izlazi na izbore i ovi koji ne.
To su, smatra Georgijev, rezultati koje opozicija nije uspevala da postigne do tada, da se skupe za jedan sto, ali sada, kako dodaje, većini u toj grupi izgleda da nije u interesu da koalicija postoji i odlučili su da krenu „drugom stazom“.
Podseća međutim, da su mesecima govorili jednu drugu stvar, odnosno bavili su se izbornim uslovima.
„I rekli su to je tema broj jedan. Sad je bila situacija da se neke stvari proprave, zbog svega što se dešavalo pre, za vreme i posle 17. decembra. Sada vidimo da je za deo opozicije to nebitno“, kazao je on.
Prema njegovoj oceni, iz ugla stranaka koje su odlučile da izađu na izbore, nije više cilj da se promeni nešto u Srbiji, već ojačaju kapaciteti opozicionih stranaka.
„Rečeno nam je da će biti odlučni i sad ovi ljudi koji odustaju od toga i kažu: pa ne, mi nastavljamo, ali samo na drugačiji način, nema veze sad za izborne uslove, a pričamo četiri meseca o izbornim uslovima. Samo to treba da objasne“, istakao je on.
Kako je kazao, neizlazak u Beogradu nema smisla ako se izađe na lokalu.
„Opozicija od 17. decembra ima konstantno lošu komunikaciju sa biračima, ili šaju kontradiktorne poruke ili ne šalju nikakve, nedostajao je jasan stav o nekim stvarima“, smatra Georgiev.