Novi Dani
Nova misao

Kuda ide Republika Srpska: Nacionalistička, šovinistička i ksenofobna elita svih zemalja okupila se u Banjaluci

Foto: Dodik sa predstavnicima AFD-a (Twitter)

U Banjaluci je juče održana međunarodna konferencija “Republika Srpska: Poštovanje suvereniteta i Dejtonskog sporazuma” koja je okupila suvereniste iz evropskih zemalja i Sjedinjenih Američkih Država. Republika Srpska, odnosno njeno rukovodstvo, još jednom su potvrdili u kom pravcu se kreću, piše portal Gerila.info.

“Zanimljivo” društvo se okupilo juče u Banjaluci. Pored domaćih suverenista, međunarodnu konferenciju, koja se održala u Akademiji nauka i umjetnosti Srpske, svojim prisustvom “uveličali” su i poslanici Еvropskog parlamenta i nacionalnih parlamenata, političari i javne ličnosti iz Italije, Holandije, Bugarske, Španije, Njemačke, SAD i drugih zemalja, redom svi suverenisti.

Inače, suverenizam, koji je posljednjih godina postao politički trend širom zapadnih demokratija, nije ništa drugo nego eufemizam za nacionalizam, ksenofobiju i šovinizam. Nerijetko, sa primjesama neonacizma i neofašizma.

Međutim, uslijed ozbiljnih problema s kojima se današnja demokratija susreće, između ostalog i zbog paradoksa tolerancije, populisti i suverenisti su “isplivali” na površinu i zauzeli značajno mjesto u političkom i društvenom životu zapadnih demokratija. Čak se predstavljaju kao autentične i istinske demokrate, jedine kadre da spasu demokratiju od “najezde” liberalnih vrijednosti.

Ko su suverenisti koji su posjetili Banjaluku?

Vladajućim u Republici Srpskoj ovo svakako nisu prvi kontakti sa suverenistima i populistima. Milorad Dodik odavno ima dobre odnose sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, koji takođe slovi za populistu i suverenistu. Dodiku nije smetalo čak ni što je Orban svojevremeno hvalio ratnog zločinca odgovornog za likvidaciju srpskih civila u Vojvodini.

Pored Orbana, Dodik je uvijek isticao da ima odličnu saradnju i sa predsjednicima Turske Redžepom Tajipom Erdoganom i Srbije Aleksandrom Vučićem, kao i novim “prijeteljem” – predsjednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevim.

Sve ih, između ostalog, krasi suverenistička ideologija. Poznati kao “poštovaoci” demokratije, odavno narušavaju osnovne principe demokratije, kao i sam Dodik, a sloboda medija im je redovno na meti.

Što se jučerašnje konferencije tiče, pored bivšeg američkog diplomate i političkog analitičara Džejmsa Džatrasa, kome ovo nije prva posjeta Srpskoj, na konferenciji su, između ostalih, bili prisutni i Zmago Јelinčič, predsjednik Slovenačke nacionalne stranke, zatim predstavnici desničarske populističke stranke Alternativa za Njemačku, koji su se nakon konferencije sastali sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom. Takođe, na konferenciji je bio i Ivan Benedeti iz Stranke francuskih nacionalista, konzervativni italijanski političar Stefano Valegamberi, kao i član Evropskog parlamenta Mateo Gacini, inače iz italijanske stranke Sjeverna liga.

Ako zanemarimo ostale, iako je to poprilično teško, pažnju posebno privlače desničarske populističke partije Alternativa za Njemačku, Stranka francuskih nacionalista i Sjeverna liga.

Alternativa za Njemačku je konzervativna i evroskeptična politička stranka osnovana 2013. godine. Zalaže se za prekid saradnje sa evrozonom, protivi se evru, imigraciji, širenju islamskog uticaja i istopolnim brakovima. Posebno je popularna na istoku Njemačke. Inače, optužuju ih da simpatišu nacizam i vrijednosti Trećeg Rajha.

Nacionalni savez je desničarska populistička i nacionalistička politička partija u Francuskoj. Glavne odlike stranke su protivljenje članstvu Francuske u Evropskoj uniji, Šengenskoj zoni i Evrozoni, ekonomski protekcionizam, kao i protivljenje slobodnoj imigraciji. Zalaže se, između ostalog, za očuvanje tradicionalnih i porodičnih vrijednosti, pooštravanje krivičnih zakona i ponovno uvođenje smrtne kazne, pooštravanje mjera prema imigrantima, kao i antiglobalističku borbu, odnosno protivljenje međunarodnim integracijama.

Sjeverna liga je italijanska desničarska stranka. Devedesetih godina 20. vijeka i početkom 2000-ih zagovarala je ideju nezavisnog sjevera Italije, ali se posljednjih godina označava kao nacionalistička stranka koja se proslavila politikom protiv migranata iz Afrike i Azije i ilegalnih migracija. Poznata je po svojim anti-muslimanskim stavovima. Retorika političara iz ove stranke nerijetko podsjeća na ratoriku iz doba fašizma.

Prema svemu sudeći, u borbi za političku poziciju, vladajući u Republici Srpskoj su spremni da sarađuju sa političkim opcijama koje blagonaklono gledaju na režime iz prošlosti koji su odgovorni za masovna stradanja srpskog naroda, u koji se domaći nacionalisti i suverenisti toliko kunu. Izgleda da im uopšte ne smeta što pojedinci iz navedenih stranaka nerijetko simpatišu i veličaju nacizam i fašizam, ideologije koje su u smrt gurnule na desetine i stotine hiljade Srba za vrijeme Drugog svjetskog rata. Očigledno da je logika “realpolitike” jača od sjećanja na žrtve i stradanja.

Gerila.info

Pročitajte još