Novi Dani
Svijet

Lavrov: Biden želi da učini pakost Srbiji i Trampovoj administraciji. Tražimo hitne konsultacije sa Beogradom zbog sankcija NIS-u

Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je danas da administracija odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena želi da učini pakost Srbiji uvođenjem novih sankcija Rusiji i da je Moskva zatražila hitne konsultacije s Beogradom zbog sankcija NIS-u.

„Stoga, kada sada Amerikanci, čak ni Amerikanci uopšte, nego Bajdenova administracija, demokrate, imaju takve manire u američkoj politici, da konačno učine pakost sledećoj administraciji… Sada žele istovremeno da učine pakost i Srbiji i Trampovoj administraciji“, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare o rezultatima ruske diplomatije u 2024. godini, govoreći o antiruskim sankcijama Vašingtona u energetskom sektoru.

Ministar je istakao da je Rusija u stalnom kontaktu sa Srbijom i da je tražila hitne konsultacije u vezi sa situacijom sa sankcijama protiv Naftne industrije Srbije.

Prema njegovim rečima, SAD i EU zavrću ruke Srbiji tražeći od nje da izda Rusiju.

SAD je uvela sankcije NIS-u zbog ruskog vlasništva u toj naftnoj kompaniji. Zahtev SAD je da Rusija izađe iz vlasništva.

„SAD žele da onesposobe Turski tok“
Sjedinjene Američke Države žele da onesposobe Turski tok, izjavio je Lavrov na konferenciji za medije.

„Sjedinjene Američke Države daju zeleno svetlo za terorističke napade na energetsku infrastrukturu, a postoje i planovi da se uništi ‘Turski tok’ „, rekao je ruski ministar i dodao da SAD ne ne žele konkurente ni u jednoj oblasti, počevši od energetike.

Zeleno svetlo za terorističke mere

Prema njegovim tvrdanjma, SAD su „dale zeleno svetlo za terorističke mere u cilju uništavanja osnova energetskog blagostanja Evropske unije i podstiču svoje ukrajinske klijente da to učine kako bi sada, posle Severnog toka, i Turski tok bio onemogućen“, prenosi agencija RIA Novosti.

Gasovod „Turski tok“ sastoji od dve linije – jedne namenjene za isporuku gasa iz Rusije preko Crnog mora u Tursku, i druge koja je namenjene izvozu u zemlje južne i jugoistočne Evrope.

Njegov projektni kapacitet dostiže 31,5 milijardi kubnih metara godišnje.

Gasovod je pušten u rad u januaru 2020. godine, a posle sabotaže Severnog toka, on ostaje jedini put za nesmetane isporuke ruskog goriva na evropsko tržište, navodi agencija.

Ruska vojska saopštila je u ponedeljak 13. januara da su ukrajinske oružane snage pokušale u subotu, 11. januara, sa devet dronova da napadnu kompresorsku stanicu Turski tok u Krasnodarskom kraju, kao i da žrtava i štete nije bilo.

Pročitajte još