Mao Cetung umro je u septembru 1976. a da bi pomirio dvije sukobljene struje u partiji za svog nasljednika postavio je čovjeka koji nije imao nikakav ugled u partiji.
Hua Guafeng bio je gradonačelnik Maovog rodnog grada Šao Šana, 20-ak godina je bio mlađi od većine partijskog rukovodstva ali ga je Mao uprkos tome izabrao za “predsjednika svega”.
Tako se u Kini naziva lider koji po pravili obnaša tri najvažnije funkcije: predsjednik države (u to vrijeme premijer), partije i partijske Centralne vojne komisije koja direktno upravlja vojskom. Počeo je sa jakom propagandom, njegova slika u svim insistucijama stajala je pored slike Mao Cetunga a ubrzo se odlučio i da uhapsi Maovu suprugu i njene saradnike kako bi se učvrstio na vlasti.
Ipak je tvorac moderne Kine Deng Xiaoping iskoristio partijske veze i ubrzo preuzeo sve poluge upravljanja zemljom a Hua Guafeng je potpuno razvlašten.
Kako je Deng Xiaoping postepeno stekao kontrolu nad Komunističkom partijom Kine, Hua je smjenjen sa sve tri važne funkcije . Već u januaru 1979. državni mediji prestali su ga nazivati “mudrim vođom”, a na mjestu premijera zamijenio ga je Zhao Ziyang. Ubrzo je smjenjen i sa čela partije pa je Hu Yaobang postao novi lider kineskih komunista dok je sam Deng Xiaoping naslijedio Hua na mjestu predsjednika Centralne vojne komisije 1981. godine. I Zhao Ziyang i Hu Yaobang bili su štićenici Denga koji su bili posvećeni kineskoj ekonomskoj reformi i okretanju ka tržišnoj ekonomiji.
Hua je po starom komunistićkom običaju na partijskim sastancima održao sesije samokritike i na kraju se odrekao svoje politike koju je kratko vodio kao kineski lider.
Ubrzo je degradirana u mlađeg potpredsjednika; a kada je to mjesto ukinuto 1982. godine, ostao je samo redovni član Centralnog komiteta. I to je mjesto držao do 16. stranačkog kongresa u 2002, iako je još 1991. prešao obveznu dob za penzionisanje od 70 godina.
Nakon Huainog pada 1980.-81., Službena presuda stranke bila je da je učinio dobar posao uklonivši Bandu četvorke, ali je nakon toga počinio “ozbiljne pogreške”.
On je pozvan je na 17. kongres stranke 2007. godine kao specijalni delegat ali je zaspao tokom kongresa što su fotografisali brojni mediji.
Uprkos zadržavanju formalnih stranačkih pozicija, Hua se distancirao od aktivnog rada u politici. Njegov glavni hobi bio je uzgoj grožđa. Njegovo zdravlje pogoršalo se 2008. godine, a on je hospitaliziran zbog komplikacija bubrega i srca.
Preminuo je u Pekingu 20. kolovoza 2008. Uzrok smrti nije naveden, a kako se njegova smrt dogodila tokom svečanih Olimpijskih igara u Pekingu , nije joj se pridavala velika pažnja na državnim medijima. Emitovana je samo vijest od 30 sekundi u nacionalnom dnevniku.
Zanimljivo je da je Hua Guafeng bio počasni građanin Beograda. Tokom svoje kratke vladavine 1978. godine Hua Guafeng posjetio SFRJ a Tito ga je dočekao uz najviše državne počasti.
Novidani.com
View Comments (1)