Pristup platformama društvenih medija ograničen je u Etiopiji, saopštila je internetska organizacija NetBlocks, nakon nasilnih protesta izazvanih raskolom unutar pravoslavne crkve u zemlji, prenosi Reuters.
Protesti su izbili u regiji Oromiya kada su se prošlog mjeseca tri crkvena zvaničnika proglasila arhiepiskopima i uspostavila vlastito upravno tijelo. Neki demonstranti su se usprotivili njihovom potezu, dok su ga drugi podržali.
Najmanje 30 ljudi je ubijeno u protestima od 4. februara, navodi se u saopštenju crkve u četvrtak.
U saopštenju se pozivaju na demonstracije u nedjelju, optužujući etiopsku vladu da se “miješa” u unutrašnje stvari crkve nakon što je premijer Abiy Ahmed zatražio od svojih ministara da se ne miješaju u spor.
Snimci pokazuju proteste od 8. februara
This is what’s happening in the capital city of Addis Ababa, Ethiopia. The Ethiopian Orthodox Tewahedo Christians are expressing their support for our Holy synod. They believe in one synod, one patriarch & one church. If God with you, you always become the winner!!!!!!!!!!!!!!!!! pic.twitter.com/1Vw8DsbsYM
— mesfin abay (@Anbesawn) February 8, 2023
Etiopska država tradicionalno održava bliske veze s pravoslavnom crkvom, kojoj se pridržava više od 40% stanovništva.
Portparol etiopske vlade Legesse Tulu nije odmah odgovorio na zahtjeve za komentar u petak. Vlada je u saopštenju od četvrtka navela da je predstojeći protest zabranjen kako bi se spriječilo nasilje.
Pristup Facebooku, Messengeru, TikToku i Telegramu bio je ozbiljno ograničen, navodi NetBlocks u saopštenju kasno u četvrtak, pozivajući se na mrežne podatke koje je prikupio.
Snimak pokazuje sukobe demonstranata i policije koja je navodno otvoraila vatru prema učesnicima protesta
#Ethiopia Uses Lethal Force at Orthodox Protest Rally
— Yonas Nigussie (@Yonigussie) February 4, 2023
Security forces fired live rounds at people protesting gov't intervention in the affairs of the Church reportedly killing two people. #ETOC had threatened to call for worldwide protests if corrective measures were not taken. pic.twitter.com/Rxghy9Su90
Etiopske vlasti su ranije zatvorile ili ograničile pristup internetu tokom perioda političkih nemira, uključujući i kao odgovor na proteste 2020. koji su uslijedili nakon ubistva popularne pjevačice iz Oromije.