X

Masovni protesti farmera u Njemačkoj zbog ukidanja subvencija. Budžetska kriza izazvana odlukom Ustavnog suda pritišće kancelara Olafa Scholza

Poljoprivrednici su u ponedjeljak blokirali pristupne puteve autoputevima u dijelovima Njemačke i okupili se na demonstracijama, započevši sedmične proteste protiv vladinog plana da ukine porezne olakšice na dizel koji se koristi u poljoprivredi.

Nepopularna trostranačka koalicija kancelara Olafa Scholza razbjesnila je poljoprivrednike prošlog mjeseca sačinivši planove za ukidanje oslobađanja od poreza na automobile za poljoprivredna vozila i poreskih olakšica na dizel, piše AP.

Prijedlozi su bili dio paketa za popunjavanje rupe od 17 milijardi eura (18,6 milijardi dolara) u budžetu za 2024. godinu.

Vlada je u četvrtak djelimično popustila, rekavši da će biti zadržano oslobađanje od poreza na automobile i da će smanjenje poreznih olakšica na dizel biti poremećeno tokom tri godine.

Međutim Udruženje njemačkih poljoprivrednika je saopštilo da i dalje insistira na potpunom poništavanju planova i da će nastaviti sa “sedmicom akcije” koja počinje u ponedeljak.

U nekim oblastima farmeri su u ponedeljak rano ujutru koristili traktore da blokiraju puteve na autoputevima. Planiran je i protest ispred Brandenburške kapije u Berlinu, ali i niz drugih demonstracija sa traktorima širom zemlje.

Protesti su pod lupom nakon što je grupa farmera u četvrtak spriječila vicekancelara Roberta Habecka da se iskrca sa trajekta u maloj luci u Sjevernom moru dok se vraćao s ličnog putovanja na jedno priobalno ostrvo.

Taj incident izazvao je osudu vladinih i opozicionih ličnosti i udruženja poljoprivrednika. Vlasti su upozorile da bi ekstremno desničarske grupe i drugi mogli pokušati da iskoriste proteste.

Predsjednik udruženja poljoprivrednika Joachim Rukwied rekao je za RBB Inforadio u ponedjeljak da “ćemo se pobrinuti da takve grupe ne budu infiltrirane”.

O djelomičnom ustupku vlade, Rukwied je rekao: “Ovo je apsolutno nedovoljno. Ne možemo nositi ovo dodatno poresko opterećenje.”

Rekonstrukcija budžeta koja je uključivala sporna smanjenja bila je potrebna nakon što je najviši njemački sud poništio raniju odluku o prenamjeni 60 milijardi eura (skoro 66 milijardi dolara) prvobitno namijenjenih ublažavanju posljedica pandemije COVID-19 za mjere za pomoć u borbi protiv klimatskih promjena i modernizaciji zemlje. Taj manevar je bio u suprotnosti sa strogim ograničenjima koja je sama Njemačka postavila za povećanje duga.

Problem su subvencije

Nakon što je Ustavni sud zabranio saveznoj vladi nova zaduženja i unošenje određenih izdataka u proračun za 2024. godinu, u državnoj je blagajni nastala rupa od 17 milijardi eura.

Tek je prije nekoliko dana postignut kompromis oko novog proračuna u koalicijskoj vladi sastavljenoj od tri stranke – socijaldemokrata (SPD), Zelenih i liberala (FDP). Time se ukidaju razne subvencije, što će dovesti do značajnog povećanja cijene benzina i dizela, električne energije i grijanja. Ukinute su i subvencije za električne automobile te je smanjen tempo mnogih investicija.

Što se tiče poljoprivrednih proizvođača, brisane su subvencije za dizel gorivo, a uveden je porez na sva poljoprivredna vozila, isti kao za putničke automobile, ovisno o snazi motora i potrošnji goriva.

Teški traktori i poljoprivredni strojevi troše velike količine dizela te imaju motore velike snage. Njemački poljoprivrednici smatraju da se njihovo oruđe ne smije tretirati isto kao privatni automobili.

To je razlog zašto su ozlojeđeni poljoprivrednici pozvali na blokadu cijele zemlje. Uplašena vlada odmah je donekle popustila, odustala od poreza za poljoprivredne strojeve i obećala da će se postepeno vraćati subvencije za gorivo, no time poljoprivrednici nisu bili zadovoljni.

Categories: Svijet

View Comments (1)