Novi Dani
Svijet

Masovni protesti u Gruziji protiv ” ruskog zakona o stranim agentima”, u parlamentu izbila tuča, na ulicama neredi

Hiljade ljudi izašlo je večeras na ulice u gruzijskoj prijestolnici Tbilisiju, u znak protesta protiv kontroverznog zakona o “stranom uticaju” za koji kritičari kažu da odražava represivno rusko zakonodavstvo koje se koristi za suzbijanje kritike i uvođenje diktature po scenariju iz Putinove Rusije.

Vladajuća partija Gruzijski san ponovo je uložila prijedlog zakona u parlament u aprilu, godinu dana nakon što je bila prisiljena odustati od slične mjere nakon masovnih protesta.

Bivša sovjetska republika, Gruzija je godinama pokušavala da produbi odnose sa Zapadom, ali sadašnja vladajuća stranka je optužena da pokušava da usmjeri naciju ka bližim vezama s Rusijom.

Uzvikujući “Ne ruskom zakonu!” i mašući zastavama Gruzije i Evropske unije, demonstranti su se okupili ispred zgrade parlamenta dok je parlamentarni odbor za pravna pitanja održao prvo saslušanje o predloženom zakonu.

Ranije je došlo do tučnjave u veću odbora tokom saslušanja, pošto je opozicioni poslanik udario u glavu poslanika vladajuće stranke koji je bio kosponzor ovog zakona.

Tuča u parlamentu, neredi na ulicama

Čelnik “Građanske stranke” Aleko Elisashvili napao je čelnika parlamentarne većine Mamuku Mdinaradzea. Na sjednici saborskog Odbora za pravna pitanja izbila je tučnjava.

Takođe brojni snimci na društvenim mrežama pokazuju da su već počeli neredi na ulicama.

Interventna policija zauzima položaje dok prosvjednici pokušavaju opkoliti parlament

Evropa ili Putin

Nacrt zakona izazvao je bijes u Gruziji, a mnogi tvrde da on podriva dugogodišnje nastojanje Gruzije za članstvo u EU.

„Odbacujemo ovaj zakon, koji je antievropski, on je kopi-pejst ruskog drakonskog zakona“, rekao je jedan od demonstranata, student Maka Kvirikadze.

„Gruzija neće biti primljena u EU sa takvim antidemokratskim zakonima, zato im nećemo dozvoliti da ih donesu“, rekao je drugi demonstrant, zubar Giorgi Lashkhi.

“Gruzija pripada Evropi, nikada više neće biti rusko dvorište.”

Analitičari su rekli da vladajuća stranka – za koju se uvelike sumnja da ima tajnu saradnju sa Kremljom – vidi zapadno finansiranje gruzijskih prodemokratskih nevladinih organizacija i nezavisnih medija kao izazov za svoju vlast.

“Gruzijski san ne krije činjenicu da je zakon usmjeren na neutralizaciju zapadnog utjecaja”, rekao je politički analitičar Ghia Nodia za AFP.

Rizik od sankcija

Evropska komisija pozvala je Tbilisi da ne usvaja zakon, rekavši da je u suprotnosti sa agendi demokratskih reformi koju Tbilisi mora slijediti kako bi napredovao na svom putu ka članstvu u EU.

U decembru je EU dodijelila Gruziji status zvaničnog kandidata, ali je rekao da će Tbilisi morati reformirati svoj pravosudni i izborni sistem, smanjiti političku polarizaciju, poboljšati slobodu medija i smanjiti moć oligarha prije nego što pregovori o članstvu budu formalno pokrenuti.

SAD su prošle sedmice rekle da bi usvajanje zakona “izbacilo Gruziju s njenog evropskog puta”.

Pročitajte još