Miloradu Dodiku je prioritet mir, razvoj i demokratski prosperitet Bosne i Hercegovine, kazao je ovo poslanik SNSD-a u Narodnoj Skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica govoreći o današnjoj odluci Kolegijuma NSRS za održavanje posebne sjednice u petak.
Dodnošenjem zakona o odbrani ili zakona o vojsci RS nije u suprotnosti sa Dejtonskim mirovnim sporazumom i Ustavom Bosne i Hercegovine, kaozao je on.
“Svi koji prijete i spminju rat i ratne sukobe u suštini su ljudi koji se ne drže Dejtonskom mirovnog sporazuma. Mi se njega držimo i zadnje je što želimo da vidimo rat i ratne sukobe. Čak je i Milorad DOdik u jednoj svojoj izjavi rekao da ako bi sve ovo što radimo imalo za poljedicu ratne sukobe on ne bi htio da radi bilo šta što bi to izazvalo, pa i po cijenu svih ovih stvari koje je on zacrtao. Njemu je prioritet mir , razvoj i demokratski prosperitet, a ratni sukob je nešto što je njemu posljednje.”
Podsjetimo, Kolegijum Narodne skupštine Republike Srpske odlučio je da će u petak biti održana posebna sjednica NSRS. Saopštio je to poslije zasjedanja kolegijuma potpredsjednik NSRS Denis Šulić, rekavši da će na sjednici biti uvodno obraćanje imati član Predsjedništva BiH Milorad Dodik u trajanju od sat vremena.
Ako se Bosna i Hercegovina ne vrati na fabrička podešavanja ni Republika Srpska neće moći sačuvati svoj subjektivitet
Ako se Bosna i Hercegovina ne vrati na fabrička podešavanja (Dejtonski mirovni sporazum), onda jednostavno ne možemo biti sigurni da će Republika Srpska danas, sutra moći da sačuva svoj subjektivitet, svoju autonomiju, suverenitet koji ima u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma i da postoji kao takva, zato smo se odlučili, kao ranjena zvjer na ovakvo djelovanje, kazao je on.
“Formiranje vojske Republike Srpske nije u koaliziji sa Dejtonskim mirovnim sporazumom jer se tamo ta vojska spominje. Zadnje je da mi želimo da vidimo rat vojne sukobe i slično.”
Ja mislim da agenda kojom BiH idi u unitarizam je besmislena, istakao je Mazalica.
“Da li je građanima bolje zbog ovih prenesenih nadležnosti, da li sve te institucije na nivou BiH više rade ili ne rade i da li doprinose građanima. Trebamo dobro razmisliti da li ovakva Bosna i Hercegovina funkcioniše, da li je bolje da ova zemlja bude kao konfederacija i lakše bi ušla u Evropsku uniju.”