X

Mehanizam u Hagu ustupio Srbiji suđenje Šešelju i njegovim saradnicima

Mehanizam u Hagu odlučio je da predmet protiv lidera radikala Vojislava Šešelja i još četvoro njegovih saradnika prepusti pravosuđu u Srbiji.

Šešelja i saradnike optužnica iz avgusta 2023. tereti za nepoštovanje suda, odnosno kršenje pravilnika Tribunala o zaštiti identiteta svedoka i poverljive dokumentacije.

Reč je o dokumentima iz procesa u kojem je Šešelj 2018. godine u Hagu osuđen na 10 godina zatvora zbog ratnih zločina nad hrvatskim stanovništvom u vojvođanskom selu Hrtkovci.

Šešelj ne krije da je u 56 knjiga objavljivao dokumente sa svog suđenja u Hagu, među kojima su i izjave zaštićenih svedoka.

Sudija Mehanizma Liu Daqun je u odluci od 29. februara, koja je objavljena na sajtu suda, naveo da je prosleđivanje ovog predmeta Srbiji “u interesu celishodnosti”.

Daqun je naveo da su zločini navedeni u optužnici počinjeni na teritoriji Srbije i da su optuženi, koji borave u Srbiji, voljni da im se tamo sudi, te da su potvrdili da će se odazvati pozivu srpskih vlasti.

“Stav Srbije je da je spremna da vodi postupak protiv optuženih, uključujući obezbeđivanje bezbednosti svedoka u ovom predmetu i uverenje da će moći da goni po svom zakonodavstvu ponašanje optuženog u vezi sa obelodanjivanjem zaštićenih informacija o svedocima”, navodi se pored ostalog u odluci.

Dodaje se da će Mehanizam pratiti slučaj u Srbiji i uz pomoć nacionalnih i regionalnih organizacija.

“Statut dozvoljava Mehanizmu da podnese formalni zahtev za odlaganje ukoliko je jasno da uslovi za ustupanje predmeta više nisu ispunjeni”, navodi se.

Odluka se odnosi na optužnicu kojom su obuhvaćeni Šešelj i njegovi saradnici Ljiljana Mihajlović, Ognjen Mihajlović, Miroljub Ignjatović i Miljan Damnjanović.

Reč je o članovima radikala i recezentima Šešeljevih knjiga.

Postupak će pred Višim sudom u Beogradu voditi Tužilaštvo za ratne zločine, koje nije odmah odgovorilo na upit Radija Slobodna Evropa da li je predmet stigao.

Šešelj je u izjavi, koju prenosi Radio televizija Srbije, rekao da on i saradnici još nisu kontaktirani od domaćih sudova.
U drugom predmetu, Tribunal je u oktobru 2012. optužio dvoje članova radikala Petra Jojića i Vjericu Radetu da su uticali na svedoke optužbe u procesu protiv njihovog partijskog vođe.

Srbija i u ovom slučaju traži ustupanje predmeta i odbija da ih izruči uz navode da Zakon o saradnji sa Haškim tribunalom predviđa obavezu izručenja samo optuženih za ratne zločine, a ne i optuženih za nepoštovanje suda.

To tumačenje sud u Hagu je više puta odbacio, naglašavajući da zvanični Beograd, i po međunarodnom pravu i po domaćem zakonu, ima obavezu da sarađuje i u predmetima za nepoštovanje suda, kao što je ranije i činio.
Predsednik haškog suda je Srbiju zbog nesaradnje u slučaju Jojića i Radete dva puta prijavio Savetu bezbednosti UN.

Dvoje radikala su od januara 2023. i pod sankcijama Sjedinjenih Država zbog umešanosti u korupciju, odnosno podmićivanja i zastrašivanja svedoka u postupku protiv Šešelja.

Categories: Srbija