Predjsednik Hrvatske Zoran Milanović prozvao je premijera Andreja Plenkovića radi nedavne izjave o Miloradu Dodiku, srpskom članu predsjedništva BiH. Rekao je da ima pitanja za premijera oko usklađivanja politike prema BiH i statusu Hrvata.
Plenković je na samitu čelnika EU-a u rekao da “u EU s oprezom i neodobravanjem čitaju poruke koje dolaze od Dodika u pogledu funkcioniranja BiH”. Ta izjava se nije dopala Milanoviću a kako je rekao ni većini predstavnika Hrvata u BIH.
“Ja kad slušam njegove izjave iz Brisela prije sedam dana što je malo primijećeno u Hrvatskoj ali jeste u Mostaru i u BIH, posebno kod hrvatskih političara i predstavnika, ja se pitam je li to rekao hrvatski premijer, predsjednik HDZ-a ili neko ko radi u trećem ešalonu Ureda visokog predstavnika i govori ono što želi čuti par birokrata u Briselu i par nadobudnih aktivista koji bi od BiH napravili Švicarsku, ali ne ide. Mi želimo BIH kao zajednicu tri ravnopravna naroda. “, rekao je Milanović i na pitanje novinara na šta konkretno misli dodao.
“Pogledajte njegovu izjavu, koga je kritikovao i koga je našao kao glavni problem BIH. Dodika, ako se vi slažete sa tim onda uredu. Ja nisam HDZ ali baš me zanima kako je to leglo ljudima u BIH, sad vjerovatno imaju još više autoriteta za razgovor kad im hrvatski premijeri predsjednik kontrolne stranke izlije lavor nečega po glavi, izjavio je Milanović.
- SEVERINA NEĆE, MILANOVIĆ HOĆE! Hrvatski mediji pisali o Dodikovim unosnim poslovima po Hrvatskoj
- U Zagrebu iznenadni sastanak Milanovića i Dodika
Poslušajte izjavu
Podsjećamo, premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je proše sedmice u Briselu kako su svi zabrinuti zbog najnovijih Dodikovih poteza.
-Inicirao raspravu o BiH zbog koje se onda uključila i kancelarka Merkel, premijera Orban, premijer Janša, Sanchez, Borell i nekoliko kolega gdje su svi svjesni napetosti situacije. Svi s oprezom i neodobravanjem čitaju poruke Milorada Dodika u pogledu funkcioniranja BiH. Ja sam naravno istaknuo da je nužno da se na vrijeme, a to znači otprilike tijekom ove godine, postigne konsenzus o Izbornom zakonu koji bi omogućio Hrvatima kao ravnopravnom konstitutivnom narodu da se njegovi predstavnici biraju na legitiman način u institucije BiH“, poručio je tada Plenković.
View Comments (1)