Ministrica kulture Slovenije i koordinatorica stranke Ljevica Asta Vrečko govorila je u intervju za slovenački Dnevnik o stanju u oblasti kulturi i socijalne zaštite.
Ona je po obrazovanju istoričarka umetnosti, koja se profesionalno i istraživački posvetila slovenačkoj i jugoslovenskoj umetnosti 20. veka.
U prošlosti je radila i na akademskom i na kulturnom polju, a dugi niz godina je bila i politički aktivna: bila je suosnivačica Inicijative za demokratski socijalizam, zatim gradska vijećnica stranke Levica u Ljubljani i ulaskom aktuelne vlasti preuzela je rukovođenje resorom za kulturu. Od septembra prošle godine je i koordinatorka Ljevice.
Dnevnik: Ljevica upravlja jednim od ključnih resora socijalne države, odnosno Ministarstvom za solidarnu budućnost, koje pokriva stambena pitanja i dugotrajnu njegu. Vrlo loše se pokazuje u stambenom sektoru.
Mislim da su i naše Ministarstvo za solidarnu budućnost i Vlada preduzeli ogromne korake u rješavanju stambenog problema kakvih nije bilo u posljednjih tridesetak godina. Za javno stanovanje od 2015. do 2022. godine izdvojeno je između 14 i 15 miliona eura, a prošle i ove godine ukupno 56 miliona eura; od iduće godine pa nadalje, ovaj iznos će biti 100 miliona godišnje i u tom iznosu će ostati zagarantovan do 2035. Dakle milijardu eura za javno i pristupačno stanovanje. Neoliberalizam se toliko ukorijenio u sistem i našu podsvijest da mnogi smatraju radikalnim svaki korak ka solidarnijem društvu, ali je ljevica uvijek insistirala na istim principima – odnosno pristojnom životu i blagostanju ljudi. Naše mjere, koje osiguravaju državu blagostanja i dostupnost javnih dobara za sve, nakon usvajanja postaju donekle samorazumljive, ali prije nego što ih ljevica predloži i insistira na njima, sve moguće prepreke im se stavljaju na put.
Stambena politika je robustan mehanizam koji je do sada bio potpuno neaktivan, pa ga je prvo trebalo podmazati prije nego što se uopće moglo ponovo uspostaviti. Vjerujem da mnogi smatraju da se ova politika ne provodi tako brzo kako bi svi željeli, ali je potrebno pronaći odgovarajuće zemljište, zatim plasman i tako dalje, to su dugoročni procesi.
Projekti koji već postoje dobijaju finansijsku podršku i na opštinskom i na nacionalnom nivou. Dugi niz godina se samo pričalo o stambenoj politici, ali sada se po prvi put stvari kreću u dobrom pravcu i siguran sam da će rezultati ove vlade biti onakvi kakvi smo obećali. Pet hiljada stanova je izvodljivo, formira se stambena politika koja će dugoročno promijeniti naše tržište nekretnina i omogućiti pristojan život onima koji do sada nisu mogli do stana, uključujući mlade, samce, starije i socijalno slabiji, kazala je
Dnevnik: Ako se dotaknemo i Vaše pozicije kao koordinatora ljevice – s jedne strane, ljevica je klevetana kao radikalna, što je panevropska strategija ekstremne desnice, a s druge strane, prošle sedmice se Vaša stranka „zamrznula“. ” Miha Kordiš, “nemoguće dijete”, koji je ipak ukazao na kompromise koje ljevica pravi u vlasti.
Ljevica uvijek i prva radi za narod. Putevi do rješenja naizgled jednostavnih izazova nisu uvijek direktni, već zahtijevaju kompromise, dijalog, a ponekad i postepene mjere. Strpljenje i slušanje su neophodni za trajne pozitivne efekte. Inače, ljevica je kao stranka uvijek bila konstruktivna, u deset godina postojanja postigla je niz ključnih promjena u političkoj i društvenoj sferi, a mi smo uvijek tražili široki konsenzus kako bismo nešto postigli – kao što je zatvaranje radnje nedjeljom ili podizanje minimalne plaće koja je od 2018. do danas povećana za 46 posto, a s tim i sve ostale plate u nedavnoj reformi plata. Naše insistiranje da osnovna plata bude jednaka minimalnoj je donedavno izgledalo prilično utopijski, ali danas nećete čuti nikoga, bilo predstavnika vlasti ili sindikata, ko ne kaže da je minimalni civilizacijski standard zemlje ovakav, pa da osnovna plata počinje najmanje od minimalne plate. Zatim je tu ukidanje dopunskog zdravstvenog osiguranja za šta smo se mi u Levici oduvek zalagali…
Cijeli intervju pročitajte na Dnevnik.si