Pripadnici Počasno-zaštitne bojne bili su upućeni prema Bosni i Hercegovini i prije donošenja odluke ministra obrane, navode iz Ministarstva obrane Republike Hrvatske.
Iz Ministarstva obrane Republike Hrvatske (MORH) izvijestili su o događaju iz marta ove godine, kada su, kako navode u saopćenju od ponedjeljka, spriječili međunarodni skandal u vezi sa sudjelovanjem Počasno-zaštitne bojne u Bosni i Hercegovini.
U saopćenju su hronološki naveli da je Ured predsjednika Hrvatske 17. marta izvijestio načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga, admirala Roberta Hranja, kako će Marijan Mareković, posebni savjetnik, biti izaslanik predsjednika na obilježavanju 27. godišnjice razmjene bugojanskih logoraša u Bugojnu u Bosni i Hercegovini.
Također, Ured predsjednika Hrvatske izvijestio je da će, u skladu s Odlukom predsjednika, na tom obilježavanju prisustvovati pripadnici Počasno-zaštitne bojne, dodaje se u saopćenju, prenosi Hina.
‘Poštivanje zakonskih procedura’
“Sukladno Zakonu o obrani, članku 69. stavku 5., odluku u tim situacijama, odnosno odluku o prelasku granice Republike Hrvatske radi protokolarno-ceremonijalnih aktivnosti te postrojbi razine voda i niže, donosi ministar obrane. Prema saznanjima Ministarstva obrane, pripadnici Počasno-zaštitne bojne bili su upućeni prema Bosni i Hercegovini i prije donošenja odluke ministra obrane. Međutim, shvaćeno je da neće moći prijeći granicu Hrvatske bez odluke ministra obrane i bez naloga za službeno putovanje u inozemstvo, za čije je izdavanje za međunarodnu aktivnost nadležno Ministarstvo obrane. Takvim postupanjem Ured predsjednika nepotrebno je izložio Hrvatsku vojsku”, piše u saopćenju.
U saopćenju je MORH naveo kako se, shvativši da se ne može bez odluke ministra obrane provesti zahtjev iz Ureda predsjednika, admiral Hranj pisano obratio ministru obrane 18. marta i zatražio da se odobri zahtjev predstojnika Ureda predsjednika za angažiranjem pripadnika Počasno-zaštitne bojne u inozemstvu.
“U skladu sa svojom zakonskom ovlasti, ministar obrane donio je 18. ožujka Odluku kojom je odobrio prelazak granice Republike Hrvatske pripadnicima Oružanih snaga iz sastava Počasno-zaštitne bojne, kako bi s Marijanom Marekovićem sudjelovali na tom obilježavanju u Bosni i Hercegovini”, saopćeno je iz MORH-a.
‘Neprimjeren pristup Ureda predsjednika’
Istakli su i da za Ministarstvo odbrane sudjelovanje Počasno-zaštitne bojne na navedenom obilježavanju nije bilo sporno, međutim, kažu, Ured predsjednika trebao je poštovati Zakonom o odbrani propisanu proceduru.
“Ministarstvo obrane donošenjem odluke spriječilo je međunarodni skandal… Ministarstvo obrane i ovom prigodom ističe da su nadležnosti državnih tijela u području obrane Zakonom o obrani jasno propisane i da je ovakav način postupanja bio neprimjeren. Zahtjev iz Ureda predsjednika Republike Hrvatske trebao je biti upućen ministru obrane, koji, sukladno Zakonu o obrani, donosi odluku i zadužuje načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga da svojom zapovjedi provede odluku. To je jedino moguće i zakonito postupanje”, piše u saopćenju.
Balkans.aljazeera.net