Novi Dani
Sa ove distance

Na današnji dan partizani oslobodili Široki Brijeg. Ustaški poraz danas se obilježava kao “Dan komunističkoga zlosilja”

Foto: Jedinice 1. tenkovske brigade u Širokom Brijegu, 1945. Izvor: znači.org

Na današnji dan 7.2.1945. godine partizani iz 11. dalmatinskog korpusa su probili zadnje linije ustaške i njemačke odbrane i oslobodili Široki Brijeg.

U okviru Mostarske operacije oslobođeno je šire područje Hercegovine a borbe za Široki Brijeg trajale su svega nekoliko sati i većeg otpora nije bilo. Napad je počeo rano ujutru a snage tada već Jugoslovenske armije napredovale su sistematski, uništavajući jednu po jednu otpornu tačku.

U 15:30 Nemci su izgubili samostan u Širokom Brijegu, ključni utvrđeni položaj a od njihove 9. čete 370. puka ostalo je samo 9 vojnika. Nemački položaji nisu izdržali, i njihova grupacija se tokom dana probila prema Mostaru, krajnjim naporima i uz gubitke pet oficira i velikog dela puka.

Foto:Wikipedia Opis: Štab IV armije u Širokom Brijegu 1945. Marko Vuletić (crna titovka) – politički komesar 1. tenkovske brigade NOVJ, Petar Drapšin – komandant IV armije, Božo Božović – komandant 26. divizije, Boško Šiljegović – politički komesar IV armije, Vicko Krstulović

Tokom rata pripadnici ustaških jedinica iz ovog kraja počinili su brojne ratne zločine u Hercegovini i iza sebe ostavili brojne jame i masovne grobnice srpskih civila. Ipak njihov poraz u ovom kraju neki stanovnici ali i vodeći mediji nazivaju “godišnjicom pada” što je samo jedna dimenzija tragedije Širokog.

Ubistvo hercegovačkih franjevaca

Nakon ulaska u grad u širokobriješkom franjevačkom samostanu partizani su pronašli 12 fratara koje su ubili u obližnjem ratnom skloništu.

Propagandni posteri nakon rata prikazivali su fratre kako iz samostana pružaju oružani otpor ali sve činjenice oko ovog događaja teško je utvrditi.

Ipak ovaj ratni zloči koji ništa ne može opravdati godinama kasnije potkopavao je pokušaje komunističkih vlasti da se legitimišu.

Samostan u širokom Brijegu: Snimljeno 1950-ih godina

Jugoslovenski komunisti su odgovorili ekonomskim zapostavljanjem ovog kraja i promjenom imena Širokog Brijega u Lištica koja nije bila dobro prihvaćena.

Time su stvorili osjećaj poniženja kod stanovnika i po mnogim ocjenama stvorili sebi protivnika i naštetili politici bratstva i jedinstva koju su i sami zagovarali.

Borci I tenkovske brigade u toku borbi za Široki Brijeg,1945.

To se najbolje manifestovalo u maju 1991. godine kada su stanovnici Pologa kod Širokog Brijega izašli na ulicu i tijelima zaustavili tenkove JNA koji su krenuli prema Hrvatskoj i tako urušili ugled ove vojne sile i ubrzali njen raspad.

Odnos prema poraženoj strani u Bosni i Hercegovini i cijeloj Jugoslaviji u svakom ratu je bio takav da se tragedija iznova ponavljala.

Štab IV armije u Širokom Brijegu 1945. S leva: Periša Grujić – komandant 1. tenkovske brigade NOVJ, Petar Drapšin – komandant IV armije, Vlado Sekulić (u kožnom kaputu) – načelnik štaba 1. tenkovske brigade, Boško Šiljegović – politički komesar IV armije

Zbog toga ali i mnogo čega drugog Široki ni danas ne uspjeva stvari posložiti “na svoje mjesto” a brojni ustaški zločinci slave se kao heroji.

Dan “komunističkoga zlosilja

Grad Široki Brijeg 2013. godine donio je Odluku o obilježavanju 7. 2.  Danom sjećanja na pobijene franjevce i puk Širokog Brijega, a Županija Zapadnohercegovačka 2014. godine donijela je Odluku o obilježavanju 7. 2. Danom komunističkoga zlosilja Županije Zapadnohercegovačke.

Ovaj događaj dio stanovnika zove  “pad Širokog Brijega” a među tamošnjim navijačima popularna je pjesma “Široki je samo jednom pao“.

Vodeći mediji u zapadnom dijelu Hercegovine izvjestilu su danas o “godišnjici pada” uz podsjećanje da je ovaj dan “u povijesti često tumačen i kao oslobođenje” jer su  partizani ušli u Široki Brijeg.

Novidani.com

Pročitajte još