X

Na današnji dan partizani oslobodili Zadar koji je Rapalskim ugovorom 1920. prepušten Italiji

Na današnji dan jedinice Narodonooslobodilačke vojske Jugoslavije oslobodile su Zadar, grad čije je oslobađanje za novu Jugoslaviju bilo od posebnog značaja jer se od 1918. do kapitulacije Italije 8. rujna 1943. nalazio pod talijanskom okupacijom i upravom. Prvi u grad ušao je  Zadarski partizanski odred pod zapovjedništvom komandanta Dane Potrebića sa svoja dva bataljuna.

Zadar je bio važan strateški cilj za partizane tijekom Drugog svjetskog rata jer je Rapalskim ugovorom Kraljevina Jugoslavija ovaj grad prepustila italiji. Grad su od pada Italije rujna 1943. do oslobođenja 31. listopada 1944. držale njemačke snage.

Prva jedinica koja je ušla u grad bia je prvi bataljun pod komandom Šime Miočića – Mimine. Tijekom jutra pridružio im se Stožer III. Pomorsko obalnog sektora sa svojim jednim batljunom mornaričkog pješaštva. Borci Zadarskog partizanskog odreda razvili su hrvatsku zastavu sa zvijezdom petokrakom na zvoniku katedrale Svete Stošije i zvonili zvonima još dugo kroz jutro.

Jačanje Partizanskog pokreta

Nijemci su poslije pada Italije preuzeli kontrolu nad mnogim dijelovima jadranske obale uključujući i teritoriju Zadra.

Partizanski pokret je već bio aktivan u Hrvatskoj, a oslobođenje Zadra bilo je ključni cilj otpora protiv njemačke okupacije. U proljeće 1944., partizanske snage, zajedno s savezničkim snagama, počele su ofanzivna djelovanja.

Operacija je započela diverzijom i nizom gerilskih akcija diljem okolnih područja. Partizani su postupno osvajali teritorij i oslobađali sela duž obale te prikupljali podršku lokalnog stanovništva.

Glavna bitka za Zadar dogodila se krajem listopada 1944. godine. Partizanske snage su s više strana pritisnule njemačke vojnike i lokalne snage kolaboracionista. Kroz taktičke napade i iznenađujuće manevre, partizani su uspjeli izolirati njemačke snage u samom gradu.

Konačni udar uslijedio je uz snažnu podršku zračnih napada savezničkih snaga, što je znatno oslabilo njemačku obranu. Nakon nekoliko dana borbi, njemačke snage su se povukle, a partizani su ušli u grad 6. studenog 1944. godine.

Zadar je oštećen u savezničkom bombardovanju – Foto Znaci.org

Oslobođenje Zadra bio je važan korak u partizanskom otporu i imalo je veliki simbolički značaj. To je bio trenutak oslobođenja za lokalno stanovništvo te je označio prekretnicu u tijeku rata na ovom području.

Nakon oslobođenja, partizanske vlasti preuzele su kontrolu nad gradom, uspostavljajući privremenu upravu dok su se savezničke snage konsolidirale i pružale podršku novoj upravi. Oslobođenje Zadra 1944. godine ostaje važan dio povijesti grada i doprinos borbi protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu.

Do kraja ratau Zadru je bilo sjedište Glavnog štaba Hrvatske, onda i drugog političkog rukovodstva federalne Hrvatske. Brigade 19. sjevernodalmatinske divizije, osloncem na svoj matični teritorij, nastavile su djelovanje u sustavu 8. korpusa u borbama za oslobođenje Knina, Mostara i od Like pa sve do Rijeke i Ilirske Bistrice, gdje je dočekala kraj rata.

novidani.com

Categories: Sa ove distance