Španski časopis El Pais je objavio kako Evropska unija kao jednu od opcija razmatra mogućnost da obavi pomorsku misiju koja bi osigurala transport žitarica iz ukrajinskih luka.
Na samitu Evropske unije u ponedjeljak razgovarati će se o riziku gladi u državama koje su ovisne o uvozu žitarica sa područja Ukrajine.
Prema navodima, EU je spremna da angažuje sve svoje resurse kako bi osigurala nesmetan izvoz žita iz ukrajinskih luka. Na stolu se nalazi i mogućnost da se pokrene pomorska misija koja bi osiguravala brodove sa žitom kroz Crno more.
Evropska unija smatra da je neophodno da što prije počne izvoz hiljada tona kukuruza, ali prije svega pšenice koja je trenutno zaglavljena u ukrajinskim skladištima.
U nacrtu zaključka samita koji je bio dostupan El Paisu, stoji da se snažno osuđuje uništavanje i otuđivanje ukrajinske poljoprivredne proizvodnje. Također, zahtjeva se od Rusije da prekine blokadu ukrajinskih luka i dozvoli izvoz hrane, posebno iz Odese.
Zelenski je izjavio kako se u ukrajinskim lukama nalazi blokirano 22 miliona tona žitarica.
O problemu sa žitaricama sa Putinom razgovarali su i njemački kancelar te francuski predsjednik Olaf Scholz i Emmanuel Macron.
Nakon telefonskog razgovora, iz Berlina je saopćeno kako je Putin obećao otvaranje pojasa koji bi se koristio za izvoz žita iz crnomorskih luka te je između ostalog pojasnio kako Rusija taj dio neće koristiti za svoje ofanzivne akcije u Ukrajini.
“Rusija je spremna pomoći u pronalaženju opcija za nesmetan izvoz žitarica, uključujući izvoz ukrajinskog žita iz crnomorskih luka”, poručili su iz Kremlja.
“Povećanje ponude ruskih gnojiva i poljoprivrednih proizvoda također će pomoći u smanjenju napetosti na globalnom tržištu hrane, što će, naravno, zahtijevati ukidanje relevantnih sankcija.”
Scholz i Macron pohvalili Putina za ponašanje prema zarobljenim vojnicima iz Mariupolja
Predsjednik Francuske Emmanuel Macron, njemački kancelar Olaf Scholz i ruski predsjednik Vladimir Putin obavili su novi telefonski razgovor u čijem je fokusu bio problem snabdijevanja hranom i žitaricama iz Ukrajine, ali i tok rata u ovoj državi. Oni su također pozitivno ocijenili ponašanje ruskih vojnika prema zarobljenicima iz Mariupolja.
Kako je saopćeno, razgovor s Putinom inicirali su Macron u Scholz, a iz Kremlja je navedeno kako su lideri obavili dubinsku razmjenu mišljenja o aktuelnim aspektima situacije u Ukrajini.
“Predsjednik Rusije detaljno je informisao o najnovijim dešavanjima u kontekstu specijalne vojne operacije koja je u toku, uz napomenu da se ruska vojska striktno pridržava normi međunarodnom humanitarnog prava. Govorilo se i o uspostavljanju mirnog života u Mariupolju i drugim gradovima regije Donbas”, saopćeno je iz Moskve.
Također, naglašeno je kako je ruski predsjednik zaoštrio i pitanje upumpavanja oružja iz zapadnih zemalja u Ukrajini te je upozorio njemačkog i francuskog lidera na rizike od dalje destabilizacije situacije i zaoštravanja humanitarne krize.
Ukrajinski ministar: Nestašica hrane nema veze sa sankcijama Rusiji
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba kaže da sankcije nametnute Rusiji nemaju veze s rastućom nestašicom hrane u svijetu.
“Sankcije Rusiji nemaju veze s rastućom globalnom krizom hrane. Jedini razlog nestašice, rasta cijena i moguće gladi je da ruska vojska fizički blokira 22 milijuna tona ukrajinskog izvoza hrane u našim morskim lukama. Zahtijevajte od Moskve da prekine blokadu”, napisao je na Twitteru.
“Detaljno je razmotrena situacija u oblasti osiguranja globalne prehrambrene sigurnosti. Putin je razumno i na osnovu konkretnih podataka objasnio prave razloge za poteškoće u snabdijevanju hranom koje su rezultat pogrešne ekonomske i finansijske politike zapadnih zemalja kao i antiruskih sankcija koje su uvedene”, ističu iz Kremlja.
Naglašeno je kako je Rusija spremna pomoći u izvozu žitarica iz Ukrajine, ali uz određene uslove.
“Sa svoje strane, Rusija je spremna pomoći u pronalaženju opcija za nesmetan izvoz žitarica, uključujući izvoz žita iz crnomorskih luka. Povećanje ponude ruskog đubriva i poljoprivrednih proizovda pomoći će i smanjenju tenzija na globalnom tržištu hrane, što će, naravno, zahtijevati ukidanje relevantnih sankcija”, zaključuje se u saopćenju iz Kremlja.
S druge strane, iz kabineta njemačkog kancelara Olafa Scholza saopćeno je kako je razgovor između Putina, Macrona i kancelara trajao oko 80 minuta te je naglašeno kako su Macron i Scholz pozvali Putina da osigura poboljšanje humanitarne situacije u Ukrajini.
Neočekivana izjava zvaničnog Berlina
“Pozitivno je ocijenjena posvećenost ruskog predsjednika kada je riječ o postupanju prema zarobljenim borcima (iz Mariupolja op.a.) u skladu s međunarodnim humanitarnim pravom, posebno Ženevskim konvencijama, te osiguravanju neograničenog pristupa Međunarodnom komitetu Crvenog krsta”, poručili su iz Berlina.
Inače, ovakav pristup Njemačke i Francuske kada je riječ o vojnicima iz Mariupolja je na neki način čudan ukoliko se u obzir uzme činjenica da je do sada upućeno nekoliko apela prema ruskoj vojsci da u Ukrajini moraju postupati prema konvencijama UN-a što je nemali broj puta Kremlj u potpunosti ignorisao.
Između ostalog, iz Berlina je nakon telefonskog razgovora saopćeno kako je Putin obećao otvaranje pojasa koji bi se koristio za izvoz žita iz crnomorskih luka te je između ostalog pojasnio kako Rusija taj dio neće koristiti za svoje ofanzivne akcije u Ukrajini.
View Comments (2)