Na spomeniku palim borcima Narodnooslobodilačkog pokreta u Banjaluci osvanula je parola ” Dole komunističkim spomenicima”.
Na fotografiji koju je objavio banjalučki sociolog Srđan Puhalo vidi se da je ovim transparentnom prekrivena parola koja se nalazi na spomeniku a na kojoj ćirilično latiničnim natpisom piše:
СЛАВА БОРЦИМА ПАЛИМ
za slobodu otadžbine, za bratstvo
и бољи живот наших народа
Dobro jutro @RSrpska, kretene si vaspitala!!! pic.twitter.com/RgpxqL7nVR
— Srđan Puhalo (@SrkiPuhalo) October 29, 2024
Vlasti u Republici Srpskoj poslednjih godina značajno su pojačale antikomunistički narativ i nastojanja da se izmjeni ovaj dio istorije.
- Dodik: Rusija je izmučena komunističkom vlašću a najveći branioci komunističkih vrijednosti su Zapad i SAD
- Dodik čestitao Bajdenu: Srpski narod sa SAD-om dijeli prijateljstvo, odbacujemo praznike iz komunističkog režima
- Dodik: Ustaški zločinci nisu odgovarali jer je komunistički sistem smatrao da treba da pomiri narode
- Dodik: Komunisti nisu htjeli da oslobode Jasenovac
Istorija spomenika
Spomenik palim borcima u Banjoj Luci nekada se nalazio na mjestu Hrama Svete Trojice koji je porušen u njemačkom bombardovanjua aprila 1941. godine.
Nakon Drugog svjetskog rata vlasti SFRJ izgradile su Hram Svete Trojice na drugoj lokaciji a na ovom mjestu u centru grada postavile Spomenik palim borcima.
Početkom 1990-ih, nova vlast je izmjestila partizanski spomenik preko puta — na lokaciju pored Hotela „Bosna” dok je na tom mjestu započeta izgradnja Sabornog hrama Hrista Spasitelja koji se tu danas nalazi.
Spomenik palim borcima danas je mjesto obilježavanaj značajnih datuma poput Dana oslobođenja Banjaluke i Dana pobjede nad fašizmom.
Oko samog spomenika nalaze se biste narodnih heroja iz Krajine koji su tokom NOR-a ostavili značajan trag a to su: Rada Vranješević, Ante Jakić Osman Кarabegović, Boško Кaralić, Drago Lang, Rade Ličina, Vahida Maglajlić, Šefket Maglajlić, Drago Mažar Ivica Mažar, Josip Mažar Šoša, Milančić Miljević, Danko Mitrov, Stjepan Pavlić, Branko Popović, Đuro Pucar Stari, Кarlo Rojc, Milorad Umjenović, Кasim Hadžić, Ranko Šipka.
Ovim bistama 2021. godine prododata je bista sovjetskog maršala Georgija Konstantinoviča Žukov a bistu su otkrili gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković i ruski ambasador Igor Kalabuhov.
Sa bista narodnih heroja ranije su uklonjene petokrake koje su se nalazine na vijencima.