Nikšić pokazuje da građanska Crna Gora mora da se probudi i da nešto uradi, kaže Miloš Bešić;
PES je izgubio kredibilitet kao partija koja strateški vodi Vladu i politiku u Crnoj Gori, jer se uvijek povinuje volji DF-a, tvrdi Nikoleta Đukanović, pišu podgoričke Vijesti.
Pokret Evropa sad (PES) vjerovatno će podržati kandidata liste “Za budućnost Nikšića” (ZBNK) Marka Kovačevića za čelnika te opštine, jer partija premijera Milojka Spajića nema integritet, niti snagu da se usprotivi koalicionim partnerima iz bivšeg Demokratskog fronta (DF) na državnom nivou, tvrdi docentkinja na Univerzitetu “Donja Gorica” Nikoleta Đukanović.
Ona je ‘’Vijestima’’ rekla da je PES izgubio kredibilitet kao stranka koja vodi strateški Vladu i politiku u Crnoj Gori, zato što se, prema njenim riječima, uvijek povinuje volji DF-a, što ih, kaže, košta glasova na izborima.
’’Očekujem da će podržati Kovačevića, zato što su (Andrija) Mandić i (Milan) Knežević poslali vrlo jasnu poruku o tome, na vrlo neugodan način za PES, čak ponižavajući, bez pregovaranja, itd. Jasno su rekli ko može biti jedini kandidat za predsjednika opštine, i pod tim uticajem se vjerovatno i Spajić ogradio i rekao da su njegove partijske kolege preuranjeno izašle s izjavama’’, navela je Đukanović.
Prema preliminarnim rezultatima Opštinske izborne komisije (OIK) Nikšić, koji su juče objavljeni, na nedjeljnim lokalnim izborima u toj opštini Demokratska partija socijalista (DPS) osvojila je najviše glasova – 14.580, (35,12 odsto, 16 mandata). Slijedi lista ZBNK sa 14.381 glasom (34,64 odsto,15 mandata), PES sa 5.188 glasova (12,5 odsto, pet mandata), Demokrate sa 3.038 glasova (7,32 odsto, dva mandata), dok su Evropskom savezu pripala 2.103 glasa, ili 5,07 odsto (dva mandata).
Ispod cenzusa su ostali Građanski pokret (GP) URA, Stranka evropskog progresa (SEP), kao i liste “Probudimo Nikšić – Dragoljub Dragan Radulović”, “Rad za moj grad – dr Borislav Mišo Đurišić” i lista ‘’Za slobodarski Nikšić jednakih mogućnosti – Jelena Marković’’.
Nikšićki parlament ima 41 odborničko mjesto, pa je za formiranje vlasti potreban najmanje 21 glas. Ako se ZBNK, PES i Demokrate dogovore, imali bi većinu od 23 odbornika. S druge strane, ako bi se PES dogovorio sa DPS-om, imali bi 21 odbornika, odnosno 23 uz očekivanu podršku Evropskog saveza.
Mrkić: Žalosno što imamo “ove” i “one”
Nosilac liste PES-a Zoran Mrkić, rekao je u nedjelju veče da je prirodno da ta stranka napravi vlast u Nikšiću s koalicionim partnerima s državnog nivoa, ali da nije siguran da će podržati ostanak Kovačevića na čelu te opštine. Rekao je da treba da razmisle i da će o tome odlučivati stranački organi.
On je juče u emisiji “Boje jutra” na Televiziji “Vijesti” rekao da lično nema posebne ni afinitete ni animozitete, ali da je, kako tvrdi, dobio gomilu poruka “u kojima jedni kažu: ‘Ne daj Bože da odeš s ovima’, a da drugi navode: ‘Ne daj Bože da odeš s onima’”.
’’Žalosno je što imamo ‘ove i one’, a nemamo nešto što je pristojno, normalno i fino’’, kazao je Mrkić.
Poslanik PES-a Darko Dragović, poručio je u nedjelju veče na Javnom servisu da u toj partiji postoji neslaganje oko podrške Kovačeviću.
’’U svoje ime kažem da PES niti treba, niti smije, kao građanski pokret, da u ovom momentu podrži Kovačevića”, rekao je.
Predsjednik Skupštine Crne Gore i Nove srpske demokratije (NSD) Andrija Mandić, poručio je da najveće zasluge za rezulatat koalicije ZBNK pripadaju nosiocu liste Kovačeviću i da on treba da ostane na čelu Nikšića.
“Čujem neke tonove, ali to je na nivou koji još nije vrijedan za posmatranje i analize. Mi imamo našeg lidera u Nikšiću. Mi imamo našeg gradonačelnika. Mi imamo sigurnu pobjedu, i od toga naša koalicija neće odustati”, izjavio je Mandić u nedjelju veče u Nikšiću.
Spajić je novinarima u Herceg Novom rekao da su funkcioneri PES-a “možda malo potrčali’’ i da su ‘’sve karte na stolu’’.
DPS-u problem fiktivna reforma
Nikoleta Đukanović kazala je “Vijestima” da PES, da istinski ima nešto protiv politike Kovačevića, ne bi na nacionalnom nivou pravio kompromisna rješenja s DF-om, jer, prema njenim riječima, čelnik Nikšića nije izolovan slučaj.
S druge strane, kako je dodala, DPS ima slab koalicioni kapacitet, ali je i ‘’pored hipoteke koju nose i neuspjele reformske procese’’, uspio da dobije značaj broj glasova.
’’Razlog je i to što su birači nezadovoljni vlašću i na lokalnom i državnom nivou, pa biraju opozicione partije ili se vraćaju DPS-u. S druge strane, nije za očekivati da imaju značajniji koalicioni kapacitet kad im je reforma više fiktivna nego realna, bez obzira na veliki broj mladih ljudi koji se pojavljuju. To jeste osvježenje, ali oni nose hipoteku, i nijesam sigurna da prave jasniji otklon od afera i sistema koji je karakterističan za tu partiju’’, konstatovala je Đukanović.
Ona je rekla da je jasno što DF, Demokrate i PES ne žele u koalciju s DPS-om, jer su, kaže, na kritikama DPS-a i dobili vlast 2020. godine i shvatili da im se to višestruko isplati.
Dodala je da je “budvanski scenario” (DPS je postao dio vlasti u toj opštini) pokazao da bi DPS sarađivao s tim partijama, što znači da i oni kritikuju taj ‘’fašistički narativ’’ samo po potrebi.
DPS je u Nikšiću osvojio oko pet hiljada glasova manje nego što je imao na prethodnim lokalnim izborima 2021. Međutim, tada su bili u koaliciji sa Socijaldemokratama (SD), Liberalnom partijom (LP) i Patriotsko-komitskim savezom (PKS). U poređenju s parlamentarnim izborima (10.855), imali su oko 3.300 glasova više. I na tim izborima su bili u koaliciji sa SD-om, LP-om i Demokratskom unijom Albanaca. Kad se uporede mandati, DPS ih je 2021. osvojio 14 (četiri su imali njihovi saveznici), a sad će imati dva više.
Koalicija ZBNK je u odnosu na prethodne nikšićke izbore, održane u martu 2021, osvojila oko 1.600 glasova više (imali su 12.348), dok su, u poređenju s državnim izborima iz juna 2023. oko 7.700 glasova u plusu (6.200).
PES rastrzan između dva bloka
Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Miloš Bešić, ocjenjuje da je Kovačeviću veći broj faktora donio dobar rezultat, a prije svega velika izlaznost.
’’Ta izlaznost od preko 70 odsto je suprotna mojim očekivanjima, što je odgovaralo ZBNK-u. To je posljedica mobilizacije birača kod kojih je i dalje izražen anti-DPS osjećaj. Očigledno je da još postoji taj sentiment kod jednog dijela biračkog tijela, koji ne bih rekao da je zadovoljan rezultatima nakon smjene DPS-a, ali je je taj sentiment još dovoljno snažan da neko može da ih mobiliše’’, rekao je on u “Bojama jutra” TV Vijesti.
Naveo je da je druga bitna stvar to što su i dalje dominantna dva politička bloka, DPS i prosrpske partije, zbog čega, prema njegovim riječima, najviše gube građanske stranke.
Bešić tvrdi da je ta, “građanska Crna Gora oličena u PES-u”, i da su oni zablistali na prethodnim izborima, ali da je očigledno da ta dva bloka “rastržu PES”.
’’PES, kao autentični predstavnik građanske Crne Gore, mora da vidi šta će da radi s tim, jer očigledno je da u ovoj blokovskoj podjeli imaju proces odlivanja svojih glasova, malo ka jednima, malo ka drugima’’, naveo je Bešić.
Prema njegovim riječima, Nikšić pokazuje da građanska Crna Gora mora da se probudi i da nešto uradi, prije svega PES, ili će se, tvrdi, odlivanje nastaviti i ponovo će postojati ‘’tradicionalna blokovska podjela’’ koju je Crna Gora imala decenijama unazad.
Komentarišući to što je DPS i dalje pojedinačno najjači, ali da nema koalicioni kapacitet, podsjetio je da je ta partija decenijama održavala vlast zahvaljujući lojalnosti građanskih partija (SDP, LP, pa i Pozitivna Crna Gora u jednom trenutku), i to na strahu i animozitetu u odnosu na prosrpski korpus.
’’Sad je DPS u drugoj situaciji, gdje je građanska Crna Gora na drugoj strani… Gledajući unazad, sve građanske partije kad god su se približili jednom ili drugom bloku, bile su ‘spržene’’, poručio je Bešić.
Biračko tijelo DF-a sklono podršci radikalnim stavovima
Nikoleta Đukanović kaže da se dobar rezultat ZBNK-a mogao očekivati, jer, kaže, ta koalicija ima tradicionalno biračko tijelo koje je vrlo sklono podršci radikalnim ekstremnim stavovima, posebno kad je riječ o velikosrpskoj ideologiji, ‘’iako to u Nikšiću nije toliko izraženo kao u drugim djelovima države’’.
Uz to, kako je dodala, iskoristili su to što su imali vlast, pa su ‘’zloupotrebljavali državne resurse, zapošljavali ljude i sl.’’.
S druge strane, kako je rekla, PES ne može da zadrži birače, iako je kao nova stranka uspio da okupi veliki broj, prvo 2021. godine na izborima u Podgorici, zatim na parlamentarnim 2023.
’’To znači da je pokupio birače i najvećih blokova, i DF-a i DPS-a. Ali PES nema sinergetski efekat da zadrži birače, jer PES nema svoju politiku, već se, da bi zadržao poziciju u Vladi, isključivo rukovodi interesima DF-a’’, kazala je Đukanović.
Njihov rezultat je, podsjeća, sve slabiji, što su pokazali i Nikšić i Budva… a trend pada imaju i Demokrate i GP URA.
’’Sve tri partije su, očigledno, razočarale građane obećanjima koja su se zasnivali na kritikama prethodnog sistema, a zapravo su, kad su došle na pozicije vlasti, nastavile s identičnim praksama’’, rekla je Đukanović.
Ćutanje zbog Cetinja srušilo Demokrate
Posebno su u Nikšiću loš rezultat zabilježile Demokrate, koje su izgubile osam hiljada glasova u odnosu na prethodne lokalne izbore.
Đukanović ocjenjuje da je to rezultat dešavanja u ovoj godini, odnosno posljedica njihovog upravljanja bezbjednosnim sektorom, ćutanja kad je u pitanju preispitivanje odgovornosti za januarski masakr na Cetinju, etiketiratinje i ‘’sve oni čime su se bavili da uguše bilo kakav protest studenata, pa i u situacijama kad su njihovi zahtjevi bili potpuno opravdani’’.
’’Pokazali su da su ‘najprljavija’ partija u Crnoj Gori, koja je spremna da preduzme bukvalno sve samo da ostanu na pozicijama vlasti’’, zaključila je.
Građani vole da biraju, ali ima onih koji su izgubili povjerenje
Komentarišući visoku izlaznost na nikšićkim biralištima u nedjelju, Đukanović je rekla da su izbori tradicionalno interesantni za građane, iako se, kaže, u posljednjem periodu bilježi trend pada, “što se može povezati isključivo s padom povjerenja građana u izborni proces zbog neupjelih reformi, neispunjenih obećanja…”
Prema preliminarnim podacima Demokrata, izlaznost na jučerašnjim izborima iznosila je 71,04 odsto. Na prethodnim je bila 81,8 odsto, a na parlamentarnim 56,4 odsto.
Prema riječima Đukanović, izlaznost u nedjelju nije bila veća (u odnosu na prethodne lokalne izbore) “jer ima dosta apstinenata koji su izgubili povjerenje uopšte u izborni proces i političke partije, dok partije i dalje pokušavaju da kontrolišu svoje biračko tijelo”. To se, kako je dodala, moglo vidjeti tokom izbornog dana, kroz oscilacije izlaska, “pa je u drugoj polovini dana bila veća izlaznost, nego što je trend izjutra”.
Vijesti.me