X

Nakon velikog pada prihoda od 46% Rusija razmatra da oporezuje svoje naftn kompanije na osnovu cijena nafte Brent

Rusija razmatra da oporezuje svoje naftne kompanije na osnovu cijene Brenta – umjesto na osnovu ruske nafte Ural – kako bi ograničila posljedice na prihode ruskog budžeta zbog sve većeg pada Urala u odnosu na Brent, objavio je ruski dnevnik Komersant u petak, citirajući izvore.  

Rusija traži načine da poveća cijenu po kojoj se prodaje Ural i da stabilizuje prihode od nafte. Krajem januara ruski predsjednik Vladimir Putin naložio je vladi da u roku od mjesec dana podnese prijedloge za promjenu metodologije obračuna poreza na naftu, rekli su izvori Komersant-a.

Cijena Urala je pala za preko 30 dolara po barelu u odnosu na cijenu nafte Brent, što smanjuje prihode ruskog budžeta od poreza na izvoz nafte. Od početka embarga EU na uvoz sirove nafte iz Rusije i gornje granice cijena G7, izvozna carina po barelu za rusku državu smanjena je zbog pada cijene Urals.

Naftom Urals se u januaru trgovalo po cijeni od 50,85 dolara po barelu, uz rastući troškovi transporta koji su dodatno oborili cijenu vodeće nafte u Rusiji. Prosječna cijena Urala u januaru, od 49,48 dolara po barelu, bila je 1,7 puta niža nego u januaru 2022. godine, kada je u prosjeku iznosila 85,64 dolara po barelu, saopštilo je ranije ove sedmice rusko Ministarstvo finansija .

Što je cena Urala niža, to je niža izvozna carina na naftu i naftne derivate, čime se smanjuju prihodi ruskog budžeta.

Dakle, uvidjevši prijetnju za najvažniji izvor budžetskih prihoda – naftu, ruske vlasti sada razmatraju izmjene poreskog zakonodavstva, navodi Kommersant. Vodeća ideja je da se obračun izvozne carine veže za cijenu Brent umjesto Urala.

Ograničenje cijena još uvijek nije značajno uticalo na obim izvoza ruske sirove nafte, ali je utjecalo na prihode, zbog velikog popusta Urala na Brent.

Mjesečni prihodi Rusije od nafte i plina pali su u januaru na najniži nivo od augusta 2020. godine, pod uticajem zapadnih sankcija na ruski izvoz, pokazuju podaci Ministarstva finansija Rusije, prenosi Reuters.

Mjesečni porezni i carinski prihodi od prodaje energije smanjili su se za 46 posto u razdoblju od godine, navodi Ministarstvo.

Categories: Ekonomija