Na teritoriji opštine Zubin Potok na severu Kosova je u večernjim satima 29. novembra došlo do eksplozije u kojoj je oštećen kanal Ibar–Lepenac, kojim se vodom snabdeva više gradova u zemlji, kao i Kosovska energetska korporacija za hlađenje termoelektrana.
Premijer Kosova Aljbin Kurti (Albin) optužio je Srbiju da stoji iza eksplozije, a napad su osudili predstavnici zapadnih zemalja u Prištini, kao i Srpska lista, najveća partija Srba na Kosovu koju podržavaju vlasti u Srbiji.
U eksploziji u selu Varage na teritoriji opštine Zubin Potok nije bilo žrtava.
Kurti je rekao da se radi o “zločinačkom napadu terorista” koji su, kako je rekao, planirali da oštete važnu infrastrukturu.
“Ovo je kriminalan i teroristički čin s ciljem uništenja naše ključne infrastrukture”, kazao je kosovski premijer.
On je pozvao građane da ostanu mirni i prate zvanična saopštenja institucija, koje su “angažovane na upravljanju situacijom i sanaciji štete”.
Kurti je naveo da bi zbog oštećenja kanala Ibar-Lepenac mnogi delovi Kosova mogli ostati bez električne energije u jutarnjim satima 30. novembra, te da bi nekoliko gradova, uključujući deo Prištine, mogli ostati bez vode.
Krivi Beograd i Milana Radojičića
Ponovio je da ne vidi ko bi drugi, osim Beograda i Milana Radoičića, mogao biti odgovoran za “organizovanje i orkestriranje napada”.
Milan Radoičić, bivši potpredsednik Srpske liste, preuzeo je odgovornost za oružani napad na policiju Kosova u Banjskoj septembra prošle godine, kada su ubijeni jedan kosovski policajac i trojica napadača iz redova srpske zajednice. Kosovo je ovaj napad okarakterisalo kao teroristički čin i optužilo Srbiju da stoji iza njega, što je zvanični Beograd negirao.
Kurti se zahvalio međunarodnim partnerima na podršci i rekao da će se sastati sa komandantom KFOR-a ali održati sastanak kosovskog Saveta za bezbednost.
Predsednica Kosova Vjosa Osmani je navela da će “kriminalne grupe” izgubiti borbu sa kosovskim institucijama kada je reč o napadima na “vitalnu infrastrukturu naše Republike”.
Osmani je podvukla da je zaštita zakona na celoj teritoriji Kosova “od vitalnog značaja za borbu protiv kriminalnih elemenata”.
Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla) je rekao da su sve institucije mobilisane kako bi se sanirala šteta, kako građani ne bi osetili posledice eksplozije.
“Dužnost je bezbednosnih institucija da istraže teroriste koji su počinili ovaj teroristički akt i privedu ih pravdi”, naglasio je on.
Osude eksplozije
Preduzeće Ibar Lepenac je saopštilo da je obustavljeno snabdevanje pijaćom vodom zbog oštećenja kanala.
Srpska lista je saopštila da je napad ugrozio vodosnabdevanje i izazvao uznemirenje Srba na severu Kosova.
“Želimo jasno da poručimo da je ovaj čin apsolutno protivan interesima srpskog naroda i zahtevamo od Kfora i Euleksa hitnu istragu povodom ovog slučaja”, navodi se u saopštenju Srpske liste.
Ambasador SAD na Kosovu Džefri Hovenier (Jeffrey Hovenier) osudio je napad na “kritičnu infrastrukturu na Kosovu” u kojem je oštećen kanal “od suštinskog značaja za vodosnabdevanje Kosova i rad kosovskih elektrana”.
“Pažljivo pratimo situaciju, podržaćemo sveobuhvatnu istragu i ponudili smo punu podršku Vladi Kosova kako bi se osiguralo da se oni koji su odgovorni za ovaj kriminalni napad identifikuju i da odgovaraju”, naveo je Hovenier na mreži X.
Ambasador Velike Britanije na Kosovu Džonatan Hargrivs (Jonathan Hargreaves) je naveo da incident u Zubinom Potoku ima potencijalno teške posledice po snabdevanje električnom energijom i vodom u raznim delovima Kosova.
“Potrebno je brzo istražiti bilo kakav namerni napad na kritičnu infrastrukturu”, naveo je on na mreži X.
Na osnovu zvaničnih dokumenata Vlade Kosova, od hidrosistema Ibar-Lepenac na jezeru Gazivode u Zubinom Potoku, pijaćom vodom se snabdeva sever Kosova, ali i Priština sa okolinom.
Sa Gazivoda se isporučuje i voda za termoelektrane u Obiliću i koristi se za hlađenje elektrana Kosovo A i Kosovo B, a pored toga, voda iz akumulacionog jezera Gazivode koristi se i za navodnjavanje poljoprivrednih površina.
Eksplozija u Zubinom Potoku dogodila se nekoliko sati nakon što je Policija Kosova saopštila da je pojačala bezbednosne mere na celoj teritoriji Kosova, uključujući na severu, zbog bacanja eksplozivnih naprava na kosovske institucije u poslednjih par dana.
Kosovski savet za nacionalnu bezbednost: Napad na Ibar-Lepenac orkestrirao srpski državni aparat
U ranim jutarnjim satima, počevši od 01:30, održana je vanredna sednica Saveta za bezbednost u Prištini. Njom je predsedavao kosovski premijer Aljbin Kurti koji se prethodno sastao sa komandantom KFOR-a, a pre toga i vanredno obratio na ponoćnoj konferenciji za medije.
Ova sednica je sazvana nakon trećeg napada u poslednja 72 časa, koji je ovoga puta ciljao kritičnu infrastrukturu zemlje – sistem snabdevanja vodom i proizvodnju električne energije“, saopštili su.
Kao prethodno i sam Kurti, te predsednica Vjosa Osmani, i Savet upire prst ka srpskim vlastima i delovima Srba sa Kosova.
„Prvi pokazatelji sugerišu da je ovaj napad orkestrirao srpski državni aparat, koji ima kapacitete za ovakve kriminalne i terorističke napade. Elementi terorističkih organizacija ‘Civilna zaštita’ i ‘Severna brigada’, kao i glavni kriminalac Milan Radoičić, pod dirigentskom palicom predsednika i Vlade Srbije, planiraju i izvode takve profesionalne napade u Srbiji“.
Otišli su i korak dalje, i kao i ranije optužbe proširili na Rusiju.
„Takođe je ukazana verovatna povezanost sa napadima agresivne Rusije na Ukrajinu na energetske kapacitete tokom ove nedelje, koji su ostavili više od milion ukrajinskih domaćinstava bez električne energije upravo pred zimu“, navodi se u objavi ove vlade oko 3:30 jutros.
Tokom sednice, članovi Saveta su diskutovali o hitnim merama koje su preduzete i koje se preduzimaju kako bi se ublažile posledice napada i obezbedila sigurnost za kritičnu infrastrukturu na Kosovu. Preduzeti su konkretni koraci za vraćanje situacije u normalno stanje, navodi dalje ova vlada.
Savet za bezbednost je takođe odobrio dodatne mere za jačanje sigurnosti oko objekata i usluga od kritičnog značaja, kao što su mostovi, trafostanice, antene, jezera, kanali, itd. Policija Kosova i Kosovske bezbednosne snage biće aktivirane na terenu u tu svrhu. Takođe je intenzivirana međuinstitucionalna i međunarodna saradnja kako bi se sprečili slični napadi u budućnosti.
„Naša država je odlučna i spremna da zaštiti svoje građane i kritičnu infrastrukturu. Nećemo tolerisati takve akte koji imaju za cilj destabilizaciju Kosova i ugrožavanje mira i demokratskog funkcionisanja. Situacija je stavljena pod kontrolu i ide ka normalizaciji. Pozivamo sve međunarodne aktere da osude ovaj napad koji nam je naneo velike štete.“
Prethodno se Kurti u vanrednom obraćanju požalio i na to da na Severu nema Kosovskih bezbednosnih snaga.
View Comments (2)