Foto:Twitter
U talijanskoj Goriziji, malom gradu na granici sa Slovenijom, uvečer 29. marta, zabilježen je neobičan događaj u ulici Corso Giuseppe Verdi, gdje su se na prozorima jednog objekta pojavile zastave bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
Talijanski portal ilpiccolo.it navodi da su nepoznati su autori ove inicijative. Dodaje da su mnogi Goričani “negativno komentirali ono što zvuči kao provokacija”.
Odgovor opštinske uprave bio je brz: «Ko god da su provokatori, oni će biti identifikuovani. To je jadan gest podrške jednom od tri totalitarizma“, navodi ” prenosi ovaj portal stav opštinskih vlasti.”
Motivi postavljanja zastava još nisu poznati a treba napomenuti da Italijani često ističu zastave SFRJ kao vid otpora rastućem fašizmu i prekrajanju istorije za koji krive aktuelnu ultradesničćarsku vladu premijerke Meloni.
Na primjer u februaru 2023. godine na studentskim demonstracijama zbog napada neofašista na mlade ljude iz klasične srednje škole Michelangiolo, demonstranti u Firenci nosili su zastave SFRJ.
Brojne jugoslovenske zastave među demonstrantima izazvale su tada puno pažnje na društvenim mrežama na Balkanu jer se našom slavnom antifašističkom tradicijom danas drugi ponose više nego mi sami.
Demonstranti nosili zastave SFRJ protestima u Firenci. Opširnije na našem portalu https://t.co/IN1kV6DzFf#Firenze #firenzeantifascista pic.twitter.com/X6rROUnQ2T
— Novi DANI (@novi__DANI) February 22, 2023
Mnogi italijanski levičari i antifašisti gaje poštovanje prema Narodnooslobodilačkoj borbi. Na severu Italije, posebno u Trstu, postoji istorijska veza sa Jugoslavijom zbog teritorijalnih sporova nakon Drugog svetskog rata. Dok neki Italijani gaje negativna osećanja zbog gubitka teritorija, levičarske grupe često ističu jugoslovensku zastavu kao simbol bratstva među narodima.
Među italijanskim fudbalskim navijačima, posebno onima iz levičarski orijentisanih klubova (kao što su Livorno, Bologna, ili određenim grupama Rome), jugoslovenska zastava se koristi kao simbol antifašizma i internacionalizma.
Granica Jugoslavije i Italije
Talijanska Gorizia i slovenačka Nova Gorica su nekada bile deo istog urbanog područja, ali su podeljene nakon Drugog svetskog rata.
Nakon kapitulacije Italije u septembru 1943. godine, u grad su ušli slovenački partizani ali je ubrzo pao pod okupaciju nacističke Njemačke . Grad su 1945. godine ponovo oslobodili partizani. Međutim, sporazumima između Saveznika i Jugoslavije, Gorica je ostala pod italijanskom kontrolom.
Tokom 1947. godine, Pariskim mirovnim ugovorom, granica između Italije i Jugoslavije postavljena je tako da je stari centar Gorizije ostao u Italiji, dok je Jugoslavija dobila okolna sela i teritoriju koja je obuhvatala današnju Novu Goricu.
Od kada su Slovenija i Italija postale deo Šengenske zone (2007), granica između dva grada je praktično nevidljiva, pa ponovo funkcionišu kao jedno urbano područje. Gradovi danas sarađuju na kulturnim i ekonomskim projektima.