Site icon Novi Dani

Neugodna pitanja za Dodika u Grčkoj: Vi ste siromašna zemlja, mladi odlaze, jasno je da ne radite nešto dobro

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik boravi u Atini, gdje učestvuje na šestom Delfi ekonomskom forumu.

Dodik je u obraćanju rekao da Republika Srpska pokušava odbraniti svoj status i autonomiju, da ne teži secesiji i ujedinjenje sa Srbijom, te da se isključivo zalaže za poštovanje izvornog Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Dodik je rekao da u BiH postoji konsenzus o evropskim integracijama, ali da je potrebno prvo raditi na mnogim ekonomskim i političkim parametrima.

Ipak je rekao da nije siguran da postoji mjesto za BiH u EU i da su unutar Unije prisutni dvostruki standardi, a kao primjer naveo je Sjevernu Makedoniji koja je ispunila sve uslove, a još čeka na članstvo.

– Moramo riješiti mnoga ekonomska i politička pitanja, a sitaucija se od početka pregovora dosta promijenila, kao i sami uslovi za pristupanje – naveo je on.

Nakon uvodnog Dodikovog izlaganja voditelj ga je pitao:

“BIH je siromašna zemlja, njen BDP je na nivou jednog grčkog grada, ima 15-16 vlada jedina zemlja koja ima toliko vlada je Njemačka ali ona ima hiljadu puta veću ekonomiju. Ekonomska situacija u BIH je nesigurna, prema nedavnoj studiji 61% mladih želi da emigrira iz BIH, između 2014-2019 Njemačka je primila više od 120 000 građana BIH kao emigrante a više od 50.000 njih je ostalo trajno. Dakle zemlja gubi mlade ljude koji mogu pomoći u obnovi ekonomije BIH.

Podaci Svjetskog ekonomskog foruma pokazuju da je BIH na dnu liste u naporima da zadrži mlade i obrazovne ljude u zemlji ona je na 135 mjestu od 137 zemalja koje su rangirane. Jasno je da političko vodstvo u zemlji uključujući i vas možda ne radi nešto dobro ako svi ovi ljudi žele da napuste zemlju zbog nezaposlenosti, korupcije i tako dalje. Želio bi da vas pitam koja je vaša vizija po pitanju ove situacije šta ćete vi i vaše kolege u drugom dijelu zemlje uraditi da bi se ta situacija promijenila kada je u pitanju nezaposlenost, korupcija i odlazak mladih iz zemlje”?

Dok je voditelj iznosio brojke i podatke Dodik je vidno negodovao a u svom odgovoru rekao je da s stvari u BIH moraju posmatrati po entitetima i da Republika Srpska bilježi rast.

-Ne postoji lako rješenje naravno, ali bi ovo pitanje možda trebalo adresirati međunarodnoj zajednici jer imamo 3 strana gosta u Ustavnom sudu BIH koji izrađuju sistemska rješenja koja su pogrešna, postoji Ustav i slovo ustava je potpuno različito od prakse. Postoji apsolutna nestabilnost. To je mjesto koje se smatra nerazvijenim dijelom bivše Jugoslavije koje je koristilo federalne fondove. Rat je dodatno, a sada i pandemija, osiromašio zemlju što je pojačalo ekonomske i socijalne probleme, ali kada govorimo o ekonomskoj situaciji u BiH ne postoji jedinstven indikator.

Mora se promatrati stanje u entitetima. Republika Srpska, usprkos svemu, bilježi rast BDP-a, stopa kriminala je niža u odnosu na mnoge zemlje u regionu a bezbjednost je izuzetno dobra .Postoji naravno i korupcija ali korupcija postoji u svakom sistemu i mi nemamo više korupcije nego neka druga mjesta. Stopa kriminala u BIH i RS je manja u poređenju s drugim zemljama.

Činjenica je da mladi napuštaju zemlju, to je nešto što je uvijek postojalo i to nije nešto što je karakteristično za BIH mislim i da druge zemlje prolaze kroz istu situaciju kao što je Hrvatska, Bugarska, Ruminija itd. Nije tačno da mi ne radimo ništa po tom pitanju ali ne može se puno toga uraditi ako Njemačka ne pomogne u ovom procesu- naglasio je on.

Podsjećamo, Dodik je juče razgovarao sa najvišim zvaničnicima Grčke. Sa premijerom Krijakosom Micotakisom razgovarao je o političkim i ekonomskim temama, istakavši da je BiH podijeljeno društvo i da su visoki predstavnici svojim odlukama razorili Dejtonski sporazum.

Srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH sastao se u Atini i sa predsjednikom Vlade Crne Gore Zdravkom Krivokapićem.

Exit mobile version