Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Njemačke Christofer Burger govorio je o planovima njemačke diplomatije i ministrice Annalene Baerbock kada je riječ o eventualnom uvođenju sankcija za Milorada Dodika i vlasti u Republici Srpskoj zbog secesionističkih aktivnosti.
Na konferenciji za medije Ministarstva vanjskih poslova novinari su pitali Burgera o tome šta se konkretno razmatra kada se govori o tome da Milorad Dodik mora platiti cijenu za secesionističke aktivnosti.
“Annalena Baerbock je nakon sastanka u ponedjeljak rekla da EU mora poslati jasan signal protiv pokušaja secesije te da se osigura da destruktivna politika Dodika i RS-a ne prođe bez posljedica. Ona predstavlja oštar i opasan napad na jedinstvo BiH i na Dejton. Zato nam je jasno da mi nećemo sarađivati s entitetom koji aktivno radi na uništenju BiH, a radimo i na nivou Evropske unije kako bismo preraspodijelili sredstva projekata koja su namijenjena Bosni i Hercegovini“, naveli su iz Ministarstva vanjskih poslova Njemačke.
- Nova šefica njemačke diplomatije priznala da lobira za uvuđenje sankcija Dodiku
- Dodik: Ako Njemačka uvede sankcije, niko od Nijemaca neće moći razgovarati sa nama, ni sa jednim načelnikom…
Također, glasnogovornik Burger je naglasio kako se unutar Evropske unije razmatraju i mjere protiv pojedinaca koji dovode u pitanje teritorijalni integritet BiH.
“U bliskom smo kontaktu s partnerima u EU, ali i sa Sjedinjenim Američkim Državama i Velikom Britanijom. To su teme o kojima se sada vode rasprave kako bi se stavio jasan znak ‘Stop’ na takve neprihvatljive secesionističke tendencije. Naravno, kada će se donijeti takve odluke ne ovisi samo o Saveznoj vladi Njemačke, već se tiče i koordinacije s evropskim partnerima”, izjavio je glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Njemačke Christofer Burger.
O mogućim ekonomskim sankcijama i o tome šta bi one mogle podrazumijevati govorio je i visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, koji je naglasio kako sankcije nisu jedini instrument djelovanja.
“Zamislivo je i da se uslovi svaka uplata koja stiže u BiH ili u neku od njenih institucija”, kaže Schmidt.
View Comments (1)