Načelo “legitimnog političkog predstavljanja” o kojem se raspravljalo u kontekstu reforme Izbornog zakona moglo bi produbiti podjelu Bosne i Hercegovine i otežati provedbu relevantnih sudskih presuda, službeni je stav njemačke vlade i baca posve drugačije svjetlo na percepciju naših tema u Evropskoj uniji.
Miguel Berger, državni sekretar u njemačkom ministarstvu vanjskih poslova navodi ovu rečenicu u odgovoru na pitanje Manuela Sarrazina, zastupnika Zelenih u Bundestagu.
Sarrazin je pitao u kojoj će se mjeri Savezna vlada zalagati da planirani zaključci o tački dnevnog reda “Zapadni Balkan” na Vijeću ministara vanjskih poslova Evropske unije 10. maja 2021. predviđaju da reforma izbornog zakona u BiH ni na koji način neće dovesti do daljnja etnička podjela zemlje i u kojoj bi mjeri, sa stajališta Savezne vlade, bi trebalo načelo “legitimnog političkog predstavljanja konstitutivnog naroda” utvrđeno političkim sporazumom o načelima promjena izbornog zakona u Bosni i Hercegovini postati načelo budućeg sporazuma o izbornoj reformi u Bosni i Hercegovini.
U odgovoru se navodi da vlada Njemačke zagovara neophodni proces reformi u Bosni i Hercegovini i podupire izglede za pristupanje EU.
1/ Important clarification by the German government to a parliamentary question filed by Green MP Manuel Sarrazzin concerning the ongoing #EU–#US-led election law reform negotiations in #BiH pic.twitter.com/7aiicfrUhu
— Democratization Policy Council (@DPC_global) May 6, 2021
“To posebno uključuje reformu izbornog zakona, koja je ključni element od 14 temeljnih prioriteta koje je Evropska komisija formulirala 2019. godine.
Kako bi se okončala postojeća diskriminacija u pogledu prava kandidiranja za taj dio populacije, koji se ne pripisuje jednom od tri konstitutivna naroda navedena u Dejtonskom mirovnom sporazumu, iz perspektive Savezne vlade, provedba je presude Europski sud za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci iz 2009. godine, mora biti dijelom odgovarajuće ustavne promjene.
Glavni politički cilj trebao bi biti prevladavanje etničkih podjela u zemlji, a u tu svrhu Savezna vlada odlučno zagovara akciju aktera koji su uključeni u procese u BiH te napore europskih partnera.
Po mišljenju Federalne vlade, načelo ‘legitimnog političkog predstavljanja’ o kojem se raspravljalo u kontekstu reforme izbornog zakona moglo bi produbiti podjelu Bosne i Hercegovine i otežati provedbu relevantnih sudskih presuda“, stoji u odgovoru koji je na društvenim mrežema objavio Democratization Policy Council.
Legitimno predstavljanje ključni je politički manevar HDZ-a i Dragana Čovića poslčjednjih godina, posebno nakon poraza na izborima za člana Predsjedništva BiH prije tri godine.