Norveška je postala najveći njemački dobavljač prirodnog gasa u 2022. godini, pretekavši Rusiju, jer je ukupan njemački uvoz gasa pao za 12,3% u odnosu na 2021. godinu, objavila je u petak njemačka Federalna mrežna agencija Bundesnetzagentur.
Norveška je obezbijedila 33% gasa koji je Njemačka uvezla prošle godine, a slijedi Rusija, čiji je udio pao na 22% za prošlu godinu, u poređenju sa 52% udjela u 2021. godini, saopštio je njemački regulator.
Prošle godine, Rusija je počela postepeno da smanjuje isporuku gasa preko gasovoda Severni tok do Nemačke u junu, sve do zatvaranja gasovoda početkom septembra, tvrdeći da nije u mogućnosti da popravi gasne turbine za pumpne stanice zbog zapadnih sankcija.
Nedostatak isporuka gasa iz Rusije djelimično je nadoknađen dodatnim uvozom, uključujući Holandiju, Belgiju i Norvešku, saopštila je danas njemačka mrežna agencija.
Najveća evropska ekonomija također je uštedjela mnogo plina 2022., dijelom zbog štednje domaćinstava ali i zbog smanjenja industrijske proizvodnje zbog rastućih cijena plina.
Prema Bundesnetzagentur-u, njemačka potrošnja prirodnog plina pala je za 14 posto u 2022. u odnosu na prosječnu potrošnju u posljednje četiri godine. Industrijska potražnja pala je za 15% u poređenju sa prosjekom za posljednje četiri godine.
Između oktobra i decembra potrošnja industrijskog gasa pala je za 23%, a potrošnja privatnih potrošača i poslovnih subjekata bila je 21% manja od prethodnih godina.
Kako je opskrba iz Rusije pala, a zatim stala početkom septembra, Njemačka je počela da gleda na uvoz LNG-a i započela izgradnju terminala za regasifikaciju kako bi mogla primiti teret. Prvi takav terminal, plutajući terminal za uvoz LNG-a, službeno je otvoren krajem 2022. u Wilhelmshavenu na njemačkoj obali Sjevernog mora.
Ranije ove sedmice, Njemačka je dočekala prvi tanker koji je prevozio LNG na novootvorenom terminalu za uvoz LNG-a u Wilhelmshavenu, a teret je stigao iz izvoznog objekta Calcasieu Pass u Sjedinjenim Državama.
Oilprice.com
View Comments (1)