X

Novi nagli pad cijena sirove nafte za preko 9%. Padaju i cijena na pumpama u SAD-u

Foto:Screenshot

Cijene nafte na svjetskom tržištu danas su naglo pale jer su investitori postajali sve zabrinutiji zbog straha od recesije, prenosi Bloomberg.

Podaci sa Oilprice.com pokazuju da je Fjučers sirove nafte West Texas Intermediate pao za oko posto na blizu 100 dolara po barelu dok je Brent pao za oko 9% na najniži nivo u poslednjih nekoliko mjeseci. Cijene su pale kako su i dionice na berzama pale, a dolar dodatno ojačao.

Dok su pojedini mediji ovih dana širili fatalističke scenarije analitičara JPMorgan Chase & Co da će cijena nafte skočiti na 380 dolara po zbog sankcija Rusiji, a cijene na pumpama u našem region zbog paničnog stvaranja zaliha nastavljale rasti, na svjetskom tržištu cijene naglo padaju. Analitičari navode da se sve dešava zbog straha od ekonomskih izazova sa kojima se svijet suočava.

Citigroup Inc. saopštila je da bi nafta mogla pasti na 65 dolara ove godine u slučaju recesije, što je u oštroj suprotnosti sa scenarijom JPMorgan Chase & Co koji je predvidio ranije dramatičan skok na 380 dolara po barelu ove godine.

Ipak kao dobrodošla vijest za Bajdenovu administraciju, maloprodajne cijene benzina u SAD-u pale su s rekorda iznad 5 američkih dolara po galonu sredinom juna. Cijene pumpi su u nedjelju bile blizu 4,80 USD, prema podacima iz autokluba AAA.

“U vrlo bliskoj budućnosti, Dow & S&P će biti glavni faktor u smjeru sirove nafte jer strahovi od recesije ostaju,” rekao je Dennis Kissler, viši potpredsjednik trgovanja u BOK Financial-u.

U osnovi, postoji zabrinutost da bi potražnja za gorivom mogla “značajno pasti sada kada je praznik 4. jula iza nas”.

Kao dodatak strahovima od recesije, Šangaj je pokrenuo masovno testiranje na COVID-19 u devet okruga nakon otkrivanja slučajeva u protekla dva dana, dovodeći u pitanje oporavak potražnje u jednoj od najvećih svjetskih potrošača nafte.

Dodatna testiranja izazivaju zabrinutost da bi se moglo primijeniti još mjera zaključavanja jer je grad prijavio nekoliko infekcija u nedjelju i ponedjeljak.

Cijene fjučersa nafte ohladile su se u posljednjih mjesec dana zbog eskalacije straha od ekonomskog usporavanja jer centralne banke agresivno podižu kamatne stope.

Potporu cijenama pružila je i Saudijska Arabija, najveći izvoznik nafte u svijetu, podizanjem cijena sirove nafte za azijske kupce u kolovozu blizu rekordnih razina zbog ograničene ponude i velike potražnje.

Ruski dužnosnik Dmitrij Medvedev odvojeno je u utorak upozorio da bi navodni prijedlog Japana da se cijena ruske nafte svede na polovinu sadašnje razine rezultirala znatno manjom količinom nafte na tržištu pa bi mogao podići cijene barela i iznad 300 do 400 dolara.

Categories: Ekonomija
Tags: istaknuto
novi_dani:

View Comments (4)