Golemo zvono odjeknulo je u četvrtak ujutro u Hirošimi na 75. godišnjicu prvog napada atomskom bombom u historiji.
Zbog protuepidemijskih mjera, ulazak u Memorijalni park mira na komemorativnu svečanost ove je godine bio ograničen samo na preživjele i njihove porodiceEPA
Golemo zvono odjeknulo je u četvrtak ujutro u Hirošimi na 75. godišnjicu prvog napada atomskom bombom u historiji, na početku komemorativne svečanosti s koje je gradonačelnik pozvao sve zemlje da odbace sebični nacionalizam i ujedine se u borbi protiv svih prijetnji.
Zbog protuepidemijskih mjera, ulazak u Memorijalni park mira na komemorativnu svečanost ove je godine bio ograničen samo na preživjele i njihove porodice, prenosi Hina.
S obzirom na značaj 75. godišnjice bombardiranja, u kojemu je ubijeno 140.000 ljudi, unatoč epidemiji COVID-a 19 gradske su vlasti, uz stroge mjere opreza, ipak odlučile održati komemoraciju.
“Šestog augusta 1945. jedna je atomska bomba uništila naš grad. Tada se govorilo da ovdje ništa neće rasti u idućih 75 godina, a ipak Hiroshima se oporavila i postala simbol mira “, rekao je gradonačelnik Kazumi Matsui.
Nebo je bilo vedro 6. augusta 1945. kad je u 8:15 sati američki bombarder B-29 Enola Gay bacio na grad atomsku bombu Little Boy koja je istog dana i sljedećih sedmica usmrtila 140.000 ljudi.
Odavanje počasti
U četvrtak, tačno u vrijeme kad je bomba eksplodirala, zazvonilo je golemo zvono dok su okupljeni u memorijalnom parku na jakoj ljetnoj vrućini tišinom odali počast žrtvama.
Gradonačelnik Matsui prisjetio se pandemije gripe 1918. godine koja je oduzela milione života i terorizirala svijet, jer se, istaknuo je, zemlje, sukobljene u Prvom svjetskom ratu, nisu mogle zajednički suočiti s tom pošasti.
“Uslijedilo je jačanje nacionalizma koji je doveo do Drugog svjetskog rata i napada atomskom bombom. Nikada ne smijemo dopustiti da se ta bolna prošlost ponovi. Civilno društvo mora odbaciti egocentrični nacionalizam i ujediniti se protiv svih prijetnji”, poručio je Matsui.
Premijer Shinzo Abe tradicionalno je bio na komemoraciji, ali okupljeni, kojih je bilo znatno manje nego prethodnih godina, održavali su fizičku distancu i većinom nosili zaštitne maske.
Tri dana nakon Hirošime, druga atomska bomba Fat Man bačena je na grad Nagasaki. Japan je kapitulirao 15. augusta, otvorivši put završetku Drugog svjetskog rata.