Foto.Screenschot
Rat koji je Rusija pokrenula nije samo rat protiv Ukrajine, nego i rat protiv europske energije, ekonomije, vrijednosti i budućnosti, rekla je u srijedu u Strasbourgu predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.
“Ovo nije samo rat koji je Rusija pokrenula protiv Ukrajine. Ovo je rat protiv naše energije, rat protiv naše ekonomije, rat protiv naših vrijednosti i rat protiv naše budućnosti. Ovdje se radi o autokraciji protiv demokracije”, rekla je Ursula von der Leyen, odjevena u kombinaciji žute i plave boje, boja ukrajinske zastave.
I ostale su članice Komisije prisutne na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta odjevene u žuto i plavo.
“Jedna od pouka iz ovoga rata jest da smo trebali slušati one koji znaju Putina. Anu Politkovskaju (ubijenu rusku novinarku) i ruske novinare koji su razotkrivali kriminal i to platili životom. Naše prijatelje u Ukrajini, Moldaviji, Gruziji i oporbu u Bjelorusiji. Trebali smo slušati glasove unutar naše Unije, u Poljskoj, baltičkim zemljama i diljem srednje i istočne Europe”, rekla je Von der Leyen u govoru o stanju Unije
Posebna gošća na ovogodišnjem govoru o stanju unije je supruga ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, Olena Zelenska.
“Stojim ovdje s uvjerenjem da će uz hrabrost i solidarnost (ruski predsjednik Vladimir) Putin doživjeti neuspjeh i da će Europa pobijediti”, istaknula je Von der Leyen.
“Godinama su nam govorili da se Putin neće zaustaviti”
“Oni su nam godinama govorili da se Putin neće zaustaviti”, istaknula je.
Dodala je da su te zemlje ne samo upozoravale nego su i djelovale kako bi okončale svoju ovisnost o Rusiji; investirale su u obnovljive energije, LNG terminale i interkonektore.
“Moramo se osloboditi ruske ovisnosti u cijeloj Europi”, rekla je predsjednica Komisije. Von der Leyen je rekla da rat koji je Rusija pokrenula nije samo rat protiv Ukrajine nego i rat protiv europske energije, gospodarstva, vrijednosti i budućnosti.
“Ovo nije samo rat koji je Rusija pokrenula protiv Ukrajine. Ovo je rat protiv naše energije, rat protiv naše ekonomije, rat protiv naših vrijednosti i rat protiv naše budućnosti. Ovdje se radi o autokraciji protiv demokracije”, rekla je u svom govoru o stanju Unije Ursula von der Leyen, odjevena u kombinaciju žute i plave boje, boja ukrajinske zastave.
I ostale su članice Komisije nazočne na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta odjevene u žuto i plavo. Posebna gošća na ovogodišnjem govoru o stanju unije je supruga ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog Olena Zelenska. “Stojim ovdje s uvjerenjem da će uz hrabrost i solidarnost (ruski predsjednik Vladimir) Putin doživjeti neuspjeh i da će Europa pobijediti”, istaknula je Von der Leyen.
“Ukrajinu ćemo uključiti u naše slobodno tržište”
“Želim u potpunosti mobilizirati naše zajedničko tržište. U Ukrajini ima puno dobrih, pametnih kompanija. Želimo proširiti ovu korisnu suradnju. Ukrajinu ćemo uključiti u naše slobodno robno područje. Pravo je vrijeme za to”, rekla je von der Leyen.
Naše jedinstveno tržište je jedno od naših najvećih tržišta. Znamo koliko je to priča o uspjehu, a to će biti i priča o uspjehu za naše ukrajinske prijatelje. Zato ću danas otići u Kijev i o tome razgovarati s predsjednikom Zelenskim, rekla je von der Leyen.
Govoreći o ratu, predsjednica EK-a rekla je da su trebali slušati one koji su govorili o Vladimiru Putinu, spomenuvši ubijenu novinarku Anu Politovskaju i brojne druge, koji su tragično skončali zbog protivljenja ruskom predsjedniku.
“Rusija i dalje aktivno manipulira našim tržištem energije. Oni su se radije odlučili rasipati plin, nego slati ga nama po ugovorima”, rekla je šefica Komisije, dodavši da je prošle godine oko 40 posto plina uvezeno iz Rusije, a ove godine taj se broj smanjio na 9 posto.
“Određujemo mjere za države članice koje trebaju smanjiti ukupnu potrošnju električne energije”, rekla je von der Leyen.
“Milijuni Europljana trebaju pomoć. Zato predlažemo ograničenje prihoda kompanija koje proizvode električnu energiju. Te kompanije sada zarađuju profit kakav nikad nisu mogle sanjati. Profit je dobar, ali u ovom je vremenu pogrešno imati izvanredno visoke profite u vrijeme rata i preko leđa naših potrošača”, rekla je von der Leyen.
“Zbog toga naš prijedlog uključuje proizvođače električne energije iz fosilnih goriva, radi se o 140 milijardi eura, kako bismo ublažili ovaj udarac za države članice. Radi se na hitnim i privremenim mjerama na kojima sada radimo. To uključuje i određivanje najviše cijene plina. Moramo osigurati opskrbu, kao i globalnu konkuretnost i sigurnost globalnog lanca”, rekla je von der Leyen.
S norveškim premijerom dogovorili su da se oformi tim u kojem će se razgovarati na koji se način može smanjiti cijena plina, rekla je.
Trenutačno tržište električne energije nije ono što nam odgovara i što je pravedno prema našim potrošačima. Potrošači bi trebali imati koristi od jeftinih obnovljivih izvora energije. Zato ćemo odvojiti cijene energije i napraviti sveobuhvatnu analizu tržišta energije, rekla je von der Leyen.