Novi Dani
BIH

Oglasio se Stanislav Čađo, direktor firme koju optužuje Stanivuković: Sve je notorna laž

Direktor preduzeća “TGT Tehnogas” iz Laktaša i bivši ministar policije RS Stanislav Čađo, izjavio je da su notorna neistina i laž tvrdnje koje je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković iznio o ugroženost zdravlja pacijenata.

“Kiseonik koji se proizvodi u postrojenjima za proizvodnju kiseonika je jasno određene čistoće koja apsolutno zadovoljava sve standarde njegove primjene, dakle i u medicini”, rekao je Čađo u izjavi Srni.

On je istakao da svaku nabavku i isporuku kiseonika kupcima prati odgovarajuća dokumentacija sa podacima o čistoći, kvalitetu i ostalim karakteristikama, i to je slučaj sa isporukama svim kupcima, pa i zdravstvenom sektoru.

“Sramno je na ovaj način manipulisati građanima, posebno u trenutku u kome mnogim taj kiseonik više nego ikada znači život i kada i naše preduzeće ulaže nadljudski napor da osigura dovoljne količine kiseonika u jednoj opštoj nestašici, koja nije prisutna samo u ovoj regiji, već na daleko širem prostoru”, rekao je Čađo.

On je istakao da će iz “TGT Tehnogas” o svemu ostalom blagovremeno informisati javnost.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković najavio je danas da će protiv odgovornih lica podnijeti krivične prijave zbog, kako je rekao, isporučivanja Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske kiseonika “koji nije prošao kontrole i isporučuje ga firma koja ima dozvolu za uvoz samo tehničkog, a ne i medicinskog kiseonika”.

On je dodao da ima dokaze da taj kiseonik isporučuje firma “TGT Tehnogas” iz Laktaša, koja “nije registrovana za unutrašnji promet lijekova”.

Zolak: TGT Tehnogas Laktaši nema dozvolu za uvoz kiseonika

Direktor Agencije za lijekove BiH Aleksandar Zolak je u razgovoru za portal Insajder.in istakao da firma TGT Tehnogas Laktaši nije registrovana za promet medicinskog kiseonika u BiH.

„Po mojim saznanjima i saznanjima Agencije, oni su registrovani za promet medicinskih sredstava. Za promet lijekova nisu. A medicinski kiseonik je lijek“, naglasio je Zolak.

Direktor Agencije za lijekove BiH ističe da je u ovom slučaju neophodno razlučiti dvije stvari.

„Jedno je kada je firma registrovana kao nosilac dozvole ili registracije nekog lijeka. To može da bude bilo koje pravno lice. Znači jedan čovjek ili firma može da pronađe neki lijek bilo gdje u svijetu, dobije potrebnu dokumentaciju, podnese Agenciji zahtjev za registraciju tog lijeka i on će ako ispunjava osnovne uslove dobiti registraciju lijeka i biće nosilac dozvole. U ovom slučaju nosilac dozvole za medicinski kiseonik jeste TGT Tehnogas, ali taj TGT Tehnogas nije registrovan za promet lijekova, samim tim i medicinskog kisika“, poručio je Zolak.

Direktor Agencije za lijekove BiH podsjeća da veleprometnici imaju obavezu da godišnji uvoz ili potrošnju lijekova dostave Agenciji, te da po njegovim saznanjima firma TGT Tehnogas to nije učinila.

“Veleprometnici imaju obavezu da godišnji uvoz ili potrošnju lijekova dostave Agenciji. Po našim evidencijama nisu nam prijavili uopšte uvoz, distribuciju i promet medicinskog kiseonika kao lijeka. A to Agencija svake godine dobija od veleprometnika lijekova i onda objavljuje kao javni dokument o potrošnji i javni dokument o registraciji svih lijekova, a javni dokument je i registracija veleprometnika lijekova“, zaključio je Zolak.

Pročitajte još