X

Ostavljeni na cjedilu – Armenci pale svoje kuće i bježe iz Nagorno Karabaha

Hiljade nezadovoljnih Armenaca bježi iz područja oko Nagorno-Karabaha koje će biti predato Azerbejdžanu u okviru nedavnog mirovnog sporazuma koji je potpisao premijer Armenije Nikol Pashinyan.Sporna regija međunarodno je priznata kao Azerbejdžan, ali je od 1994. vode etnički Armeni.

Prema sporazumu, Armenija mora ustupiti kontrolu nad nekoliko okruga do sutra, 15. novembra. Neki Armenci uništavaju vlastite domove, tako da se nijedan Azer ne može useliti u njihovu kuću.

Osim toga, uništavaju i grobove i statue svojih preminulih na grobljima okruga Kalbajar i Lachin prije nego što napuste te teritorije.

Podsjetimo, nezadovoljni Armenci su prije nekoliko dana upali u zgradu državnih institucija i parlamenta, te razbijali sve pred sobom.

Oni su protestovali protiv odluke o okončanju rata u Nagorno-Karabahu, a pred zgradom vlade su probili policijski kordon i upali u zgradu.

Razočarani i u Vladu i u Rusiju

Kamion natovaren namještajem zaustavio se pored česme na uskom planinskom putu, pored njega sumorna lica članova jedne jermenske porodice, koja je nakon potpisivanja moskovskog mirovnog sporazuma između Jermenije i Azerbejdžana, napustila Nagorno-Karabah i putuje ka Sotku, gradu na istoku Jermenije.

Oni su ozlojeđeni i ljuti i na vladu u Jerevanu, ali i na Rusiju, koja je posredovala u potpisivanju sporazuma za koji kažu da ih je bacio na koljena, prenio je francuski dnevnik Liberasion.

Pravoslavni Jermeni dolaze u manastir Dadivank da posljednji put upale svijeću i pomole se Bogu da sačuva njihovu svetinju prije nego što cijela oblast, ali i sve jermenske pravoslavne crkve i manastiri u Nagorno-Karabahu ne budu predati u ruke Azerbejdžana, njihovog neprijatelja.

Među rijetkima koji neće napustiti Nagorno-Karabah je starješina manastira Dadivank, otac Hovhanes.

“Učestvovao sam u oslobađanju ovog manastira u aprilu 1993. godine, a sada su ponovo žrtvovani naša kultura, naša istorija, jermenska duše i hiljade jermenskih života. Ja nikuda ne idem, neću prepustiti manastir Turcima. Rusija nije smjela ovo da dozvoli”, rekao je otac Hovhanes, prenio pariski Mond.

Svi građani Jermene duboko su pogođeni i razočarani viješću o mirovnom sporazumu, ne žele da ostanu u Nagorno-Karabahu kada Azerbejdžan bude preuzeo kontrolu nad tom teritorijom i masovno napuštaju svoje kuće i odlaze put Jermenije.

AP je objavio da Jermeni koji žive u gradu Karvačar čak pale svoje kuće i odlaze, kao i da većina smatra da svijet ništa nije učinio za njih, pa čak ni Rusija, tradicionalni saveznik Jermenije.

Klix.ba

Categories: Svijet
Tags: istaknuto

View Comments (1)