X

Papa Franjo: Homoseksualnost nije zločin

Papa Franjo kritizirao je zakone koji kriminaliziraju homoseksualnost kao “nepravedne”, rekavši da Bog voli svu svoju djecu takvu kakva jesu i pozvao biskupe, koji podupiru zakone, da požele dobrodošlicu LGBTQ osobama u crkvu.

“Biti homoseksualac nije zločin”, rekao je poglavar Rimokatoličke crkve u intervjuu za AP.

Papa je priznao da katolički biskupi u nekim dijelovima svijeta podupiru zakone koji kriminaliziraju homoseksualnost ili diskriminiraju LGBTQ zajednicu, a sam je to pitanje nazvao “grijehom”.

No, pripisao je takve stavove kulturološkom podrijetlu i rekao da biskupi posebno trebaju proći kroz proces promjene kako bi priznali dostojanstvo svima.

“Ti biskupi moraju imati proces obraćenja”, rekao je, dodavši da bi trebali primijeniti “nježnost, molim vas, kakvu Bog ima prema svakome od nas”.

Nekih 67 zemalja ili jurisdikcija diljem svijeta kriminalizira dobrovoljne istospolne seksualne odnose, od kojih 11 može ili izriče smrtnu kaznu, navodi The Human Dignity Trust, koji radi na ukidanju takvih zakona.

Stručnjaci kažu da čak i tamo gdje se zakoni ne provode, oni doprinose uznemiravanju, stigmatizaciji i nasilju nad LGBTQ osobama.

U Sjedinjenim Državama više od desetak saveznih država i dalje ima zakone protiv sodomije u knjigama, unatoč presudi Vrhovnog suda iz 2003. godine kojom su proglašeni neustavnim.

Zagovornici prava homoseksualaca kažu da se zastarjeli zakoni koriste za uznemiravanje homoseksualaca i ukazuju na nove zakone, poput zakona “Nemoj reći gay” na Floridi, koji zabranjuje poduku o seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu od vrtića do trećeg razreda, kao dokaz kontinuiranih napora za marginaliziranje LGBTQ osoba.

Ujedinjeni narodi opetovano su pozvali na ukidanje zakona koji izravno kriminaliziraju homoseksualnost, tvrdeći da oni krše prava na privatnost i slobodu od diskriminacije, te predstavljaju kršenje obveza zemalja prema međunarodnom pravu da štite ljudska prava svih ljudi, bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju ili rodni identitet.

Proglašavajući takve zakone “nepravednima”, papa Franjo je rekao da Katolička crkva može i treba raditi na tome da im stane na kraj. “To mora učiniti. To mora učiniti”, poručio je.

Citirao je Katekizam Katoličke crkve rekavši da homoseksualci moraju biti dobrodošli i poštovani, te da ne smiju biti marginalizirani ili diskriminirani.

“Svi smo mi Božja djeca, a Bog nas voli takve kakvi jesmo i zbog snage da se svatko od nas bori za svoje dostojanstvo”, rekao je papa Franjo za AP u vatikanskom hotelu u kojem živi.

Takvi zakoni uobičajeni su u Africi i na Bliskom istoku i potječu iz britanskih kolonijalnih vremena ili su inspirirani islamskim zakonom. Neki katolički biskupi snažno su ih podržali kao dosljedne vatikanskom učenju.

Poglavar Rimokatoličke crkve je u utorak rekao da treba napraviti razliku između zločina i grijeha s obzirom na homoseksualnost.

“Biti homoseksualac nije zločin”, rekao je. “Nije zločin – da, ali je grijeh. Dobro, ali prvo napravimo razliku između grijeha i zločina.”

“Grijeh je i nedostatak dobročinstva jedni prema drugima”, dodao je.

Katoličko učenje drži da, iako se prema homoseksualcima mora postupati s poštovanjem, homoseksualni činovi su “intrinzično poremećeni”. Papa nije promijenio to učenje, ali je dopiranje do LGBTQ zajednice učinio obilježjem svog papinstva.

Počevši od njegove poznate izjave iz 2013. – “Tko sam ja da sudim?” – kada su ga pitali o navodno homoseksualnom svećeniku, papa Franjo je opetovano i javno služio gay i trans zajednici.

Kao nadbiskup Buenos Airesa, zalagao se za davanje pravne zaštite istospolnim parovima kao alternativu podržavanju homoseksualnih brakova, što Rimokatolička doktrina zabranjuje.

Unatoč takvom napadu, papu Franju je kritizirala katolička LGBTQ zajednica zbog dekreta vatikanskog ureda za doktrinu iz 2021. da crkva ne može blagosloviti istospolne zajednice “jer Bog ne može blagosloviti grijeh”.

Vatikan je 2008. godine odbio potpisati UN-ovu deklaraciju koja je pozivala na dekriminalizaciju homoseksualnosti, žaleći se da je tekst izašao izvan izvornog okvira i također uključio jezik o “seksualnoj orijentaciji” i “rodnom identitetu” koji je smatrao problematičnim. U tadašnjoj izjavi, Vatikan je pozvao zemlje da izbjegnu “nepravednu diskriminaciju” homoseksualaca i ukinu kazne protiv njih.

Categories: Svijet
Tags: istaknuto
novi_dani: