Iz rubrike “Nekad i sad” izdvajamo fotografiju snimljenu na Terazijama u Beogradu, na današnji dan 1944. godine.
U pozadini se vidi hotel Moskva koji su okupatori preimenovali u hotel Srbija.
Uporedite fotografije
Oslobođenje Beograda predstavlja jednu od najvećih i najznačajnijih bitaka na Balkanu u Drugom svetskom ratu.
Iz rubrike Nekad i sad
- NEKAD I SAD-Partizanski glumci u oslobođenom Jajcu 1942. godine
- Nekad i sad – Proslave godišnjice formiranja 16. muslimanske brigade NOVJ u oslobođenoj Tuzli 1944 godine.
- NEKAD I SAD – Partizani u oslobođenoj Komiži na Visu rujna 1943. godine
- NEKAD I SAD: Partizani na oslobođenom Hvaru tokom mitinga Ujedinjenog saveza antifašističke omladine Hrvatske
Operacija je trajala od 21. septembra do 22. oktobra 1944, kad je okupator proteran do linije odakle artiljerijom nije mogao da tuče Beograd. Beogradska operacija je predstavljala deo opsežnog operativnog plana NOVJ i Crvene armije, nadovezujući se na operacije u istočnoj Srbiji.
Beogradska operacija je objedinila dve vojske 10. oktobra, kod Velike Plane. Odlučna bitka je započela dva dana kasnije i trajala do 20. oktobra 1944. godine, kada je Beograd konačno oslobođen. Združene jedinice NOVJ i Crvene armije nanele su u ovoj operaciji nemačkoj Armijskoj grupi “Srbija” težak poraz, oslobodile Beograd i veliki deo Srbije.
Oslobođenjem Beograda okončana je 1287 dana duga nemačka okupacija glavnog grada Jugoslavije. Beograd je (uz djelomično Pariz) bio jedini glavni grad u Evropi u čijem je oslobađanju sa armijama velikih sila ravnopravno učestvovala regularna nacionalna vojska, Narodnooslobodilačka vojska Jugoslavije. Beograd je po oslobođenju postao vojni, politički i administrativni centar nove Jugoslavije.
U toku borbi za oslobođenje Beograda poginulo je 2.953 pripadnika NOVJ i 976 pripadnika Crvene armije, dok je daleko više poginulo tokom čitave operacije. Nakon gubitka Beograda, Nemci su uspostavili Sremski front, kako bi sprečili oslobođenje zapada Jugoslavije.