Foto:Facebook
Milan Petković, poslanik Ujedinjene Srpske u Predstavničkom dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, kazao je kako nije za Zakon o tzv. stranim plaćenicima te da je svoj stav jasno rekao i svom stranačkom šefu Nenadu Stevnadiću, ali i nekim predstavnicima Evropske unije.
“U ličnim razgovorima koje sma imao s nekim od predstavnika EU rekao sam da nisam lično za jedan takav zakon. Smatram dan nemamo potrebu da donosimo te zakone u ovom trenutku jer podižemo dodatnu tenziju i da se kontrola rada NVO može vršiti i na postojeće načine. Potrebno je da se ta oblast uredi i to nije sporno, ali ne smijemo biti previše restriktivni i ne smijemo da to ispadne da mi želimo da se revanširamo nevladinim organizacijama. Neko sam ko doalzi iz NVO, imam fina iskustva iz tog perioda. Koristili smo fondove EU i drugih međunarodnih organizacija, u tome nisam vidio ništa loše. Ne trebamo generalizovati stvari i ne treba da smatramo da svako ko dobija sredstva iz inostranih fondova da su to strani plaćenici. Treba da se uspsotavi jasnija kontrola i da li tu ima nekog finansiranja nekakvih “stranih plaćenika”, nekoga ko radi na rušenju ustavnog poretka u BiH. Možda je mudra odluka da u ovom trenutku povuče iz procedure ovaj zakon”, rekao je Petković za N1.
Istakao je kako je to njegov lični stav, a ne stav Ujedinjene Srpske.
“Bogatstvo Ujedinjene Srpske je da imamo pravo da iznesemo svoje lične stavove, ja sam to i predsjedniku Stevandiću govorio i nisam imao kritiku što iznosim svoje mišljenje. Možda se i predsjednik ne slaže, nisam ga pitao, i vjerovatno se i ne slaže prilikom donošenja svih odluka, ali nekada zbog koalicije kojoj pripadate morate donijeti neku odluku nekada zato što smatrate da bi to bilo dobro. Nekada to traže vaši birači i članovi da donesete odluku koja nekada nije najbolja, ali to je teret politike i vlasti”, istakao je Petković za N1.
Podsjećamo, Narodna skupština RS povukla je u utorak iz procedure zakon o stranim agentima nakon višemjesečnih nastojanja da se prepiše ruski model zakon koji bi označio sve nevladine organizacije finansirane iz inostranstva kao agente stranog uticaja. Takav zakon u Rusiji je doveo do zatavaranja brojnih medija i NVO i cementiranja vlasti Vladimira Putina.
U pokušaju da se opravda donošenje ovog zakona, propaganda masovno koristio lažni narativ da se prepisuje “Američki zakon iz 1938. godine” koji se ne odnosi na NVO i medije nego na lobiste. Uprkos agresivnoj propagandi zakon je na kraju povučen iz procedure uz Dodikovo objašnjenje da ga je potrebno uskladiti sa normama “Evropske unije”.
N1